0
Twój koszyk jest pusty

Wielka hybrydowa elektrownia solarna i wiatrowa powstanie w Australii

elektrownia solarna

W zachodniej Australii powstanie mega-centrum energetyczne oparte o energię słoneczną i wiatrową. Azjatyckie Centrum Energii Odnawialnej (Areh) może osiągnąć 15 GW łącznej produkowanej mocy. Zaopatrzy w czystą energię region Pilbara w zachodniej Australii. Stanie się bazą energetyczną dla pracy nowo powstałego centrum produkcji ekologicznego wodoru. Ma być przeznaczony do użytku domowego i eksportu do Azji.

Mega-centrum produkcji OZE otrzymało pozytywne rekomendacje do zatwierdzenia przez instytucje związane z ochroną środowiska w regionie Pilbara – Urząd Ochrony Środowiska (EPA) stanu Australii Zachodniej. Jak dotąd jest to największy australijski projekt produkcji energii odnawialnej. Projekt pierwotnie miał na celu eksport czystej energii do Dżakarty i Singapuru. Odbywać się to miało za pośrednictwem podmorskich kabli prądu stałego o wysokim napięciu. Jego cel jednak skupił się na krajowych odbiorcach przemysłowych.


Wielkoskalowy projekt jest na etapie planowania od 2014 r. W roku 2017 prezentowano go jako hybrydowy zakład o mocy, która miała osiągnąć 6 GW. Od tego czasu inwestycja zwiększyła przewidywaną łączną moc produkcyjną do 9 GW, 11 GW, a w zeszłym roku nawet do 15 GW.

Pierwotnie elektrownia solarna miała skupić się na eksporcie czystej energii elektrycznej do Dżakarty i Singapuru poprzez system podmorskich kabli. Ostatecznie jednak skupiono się na lokalnych australijskich odbiorcach przemysłowych. Ponad połowa produkcji z Areh ma być przeznaczona na potrzeby regionu Pilbara. Potencjalni odbiorcy energii to kopalnie i przedsiębiorstwa zajmujące się przetwarzaniem minerałów, a także spodziewani producenci ekologicznego wodoru na dużą skalę.

Na początku maja 2020 Agencja Ochrony Środowiska Australii Zachodniej zaleciła zatwierdzenie projektu pod kątem spełnienia wymogów ochrony środowiska. Z zastrzeżeniem warunków obejmujących monitorowanie i kontrolę wpływu obecności zakładu na ptaki wędrowne oraz konsultacje z zainteresowanymi stronami, w tym właścicielami gruntów.


Zrównoważona ekonomia

Areh to największy projekt energii odnawialnej, jaki został kiedykolwiek oceniony przez organ nadzorujący ochronę środowiska. Ma objąć farmę fotowoltaiczną o mocy 2 GW we wsparciu do 1743 turbin wiatrowych, według danych opublikowanych na początku maja.

Planowany obiekt obejmowałby rozległy teren zakładający potencjalną rozbudowę na lądzie i na morzu o powierzchni 662 400 ha. Zlokalizowany około 220 km na wschód od Port Hedland. Panele słoneczne i turbiny zostaną wymienione w połowie okresu realizacji projektu. Planowana infrastruktura będzie obejmować także 14 km linii przesyłowych do regionów wybrzeża i cztery podmorskie kable wysokiego napięcia prądu stałego (HVDC).

Inwestor NW Interconnected Power to spółka składająca się z  4 członków. Australijskiego dewelopera odnawialnych źródeł energii CWP Energy Asia, dewelopera amerykańskiego Intercontinental Energy z Massachusetts, a także z duńskiego giganta turbin wiatrowych Vestas i australijskiego giganta bankowości inwestycyjnej Macquarie. Przy Vestas jako głównej spółce wprowadzającej zasilanie z turbin wiatrowych, w ramach programu Areh wciąż trwają poszukiwania partnera związanego z instalacją paneli słonecznych.


Zrównoważona ekologia

Jednym z problemów rozważanych przez EPA była potrzeba trwałej ochrony dla 11 962 ha roślinności, co stanowi 1,81% obszaru inwestycji. Urząd ocenił również potencjalny wpływ budowy i eksploatacji czterech kabli podmorskich na kondycję zbiorowisk bentosowych oraz na jakość siedlisk i środowiska morskiego oraz faunę. Inną z kluczowych kwestii stała się także ochrona przeciwpożarowa tej wielkiej inwestycji.

Dzięki zaproponowanej lokacji turbin wiatrowych 26 km od plaży Eighty Mile i 13 km od Mandora Marsh, EPA twierdzi, że ​​wpływ na ptaki wędrowne będzie możliwy do opanowania. Biorąc pod uwagę sporą odległość od oznaczonych przez organizacje ochrony środowiska ptasich siedlisk. Instytucja nadzorująca ochronę środowiska w Australii Zachodniej opracowała szczegółowe środki zaradcze w celu ograniczenia  zagrożeń dla regionalnej flory i fauny.

Na terenie projektu swój dom znajduje wiele gatunków, w tym zagrożony walczyk kamionkowy i torbacz, a także nietoperze, gady, skorpiony i ślimaki lądowe. EPA podkreśliła, że ​​bierze pod uwagę każdy gatunek przy formułowaniu swoich zaleceń. Opracowano także szczegółowy plan związany z akwenami morskimi, pod którymi przebiegałyby kable, na obszarze których żyją żółwie, wieloryby, delfiny i ryby-piły. Plan zakłada zastosowanie hydro-pługa lub podobnej techniki instalacji o niskiej szkodliwości.


Oświadczenie EPA pozostaje otwarte do odwołania publicznego do 18 maja, a respondenci będą mogli zarejestrować sprzeciw na rządowej australijskiej stronie internetowej. Ostateczna decyzja o zatwierdzeniu projektu, który planiści chcą zamknąć pod kątem finansowym w przyszłym roku, należy do Stephena Dawsona, ministra środowiska Australii Zachodniej. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, jego budowa rozpocznie się w 2024–25.


Źródła

PV Magazine Australia _ pv-magazine.com/2020/05/06/a-mega-solar-and-wind-project-for-western-australia/

Fotografia _ iStock

 

Powrót

WSPARCIE

+48 727 710 027
KONTAKT@Panele-Sloneczne.com

Magazyn we Wrocławiu
Panattoni Park, Rakietowa 37
54-615 Wrocław

Magazyn w Łodzi
Gospodarz 51a
95-030 Rzgów

NEWSLETTER

panele-sloneczne.com panele-sloneczne.com panele-sloneczne.com