0
Twój koszyk jest pusty

Polska moc instalacji PV zwiększyła się o 300MW na początku 2020

Polska

Polska staje się coraz bardziej zauważanym rynkiem dla fotowoltaiki na arenie międzynarodowej. Jednym z powodów jest wyjątkowo dynamiczny przyrost udziału instalacji PV w całościowej energetyce kraju, wzmacniający tzw. energetykę rozproszoną.

Jak wskazują dane miniony rok 2019 stał się rekordowym dla polskiej fotowoltaiki jeśli chodzi o moc i ilość instalacji. Natomiast już na samym początku roku 2020 łączna moc zainstalowana PV w Polsce wyniosła niemal 1.6 GW.

Dynamiczny początek 2020 r.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) ogłosiły w oficjalnym oświadczeniu datowanym na 11 marca, że według statystyk odnotowanych 1 marca 2020 roku, całkowita moc zainstalowanej fotowoltaiki w Polsce wzrosła do imponujących 1596,5 MW. Zestawiając dane, warto podkreślić, że wspomniana liczba opiera się na informacjach dostarczonych przez Operatora Systemu Polskich Sieci Elektroenergetycznych (OSP). Taki wynik oznacza imponujący przyrost o 183,2 procent w porównaniu do poprzedniego roku oraz zauważalne zwiększenie się o 8,4 procent w okresie od stycznia do marca 2020 roku.

Rynek PV rozwija się coraz dynamiczniej, a pozyskiwanie energii z promieni słonecznych w ramach przydomowych instalacji staje się jednym z najbardziej liczących się rodzajów używanych Odnawialnych Źródeł Energii. Promowanym już w całej Europie trendem dążącym do uniezależnienia gospodarki energetycznej od użycia paliw kopalnych staje się energetyka rozproszona.

W sieci rozproszonej biorą udział prosumenci. Czyli właściciele instalacji paneli fotowoltaicznych i mini-elektrowni, którzy wytwarzają energię elektryczną na własne potrzeby. Zaś nadwyżkę wyprodukowanej energii przekazują do ogólnokrajowej sieci elektroenergetycznej. Zastosowanie coraz większej ilości prosumenckich instalacji fotowoltaiki wpływa korzystnie na transformację energetyczną całego kraju.

Moduły PV zdały już test jako technologia, która pozwala na uzyskanie znacznych oszczędności za energię elektryczną w ramach pojedynczych gospodarstw domowych. Będąc jednocześnie rozwiązaniem przyjaznym dla środowiska oraz stopniowej transformacji modelu produkcji energii w Polsce.

Rekordowy rok dla fotowoltaiki w Polsce

Pod względem wzrostu mocy zainstalowanej w mikroinstalacjach fotowoltaicznych, ubiegły rok stał się dla Polski kamieniem milowym. Liczba prosumentów biorących udział w rynku w 2019 r. wzrosła niemal trzykrotnie w porównaniu do stanu z roku 2018.

Fotowoltaika to jedna z najszybciej wzrastających sekcji OZE. Zarówno w Polsce. Jak i na całym świecie. Rok 2019 ustanowił w Polsce zdecydowany rekord pod względem przyrostu mocy zainstalowanej w mikroinstalacjach fotowoltaicznych – w 2018 r. ilość mocy zainstalowanej w PV wynosiła 344 MW, a pod koniec 2019 r. przekroczyła już 900 MW.

Polacy mają coraz większą świadomość o korzyściach finansowych i środowiskowych. Wiążących się z inwestycją w przydomową instalację PV, co przekłada się na rosnące zainteresowanie tym rozwiązaniem. Pod koniec roku 2019 liczba prosumentów w Polsce wyniosła ok. 149 tys. – jak wynika z przygotowanego przez URE raportu (art. 6a ustawy OZE). W 2018 r. prosumentów było prawie trzykrotnie mniej (niewiele ponad 51 tys.).

Polska moc instalacji PV zwiększyła się o 300MW na początku 2020

Źródła

PV Magazine : pv-magazine.com/2020/03/13/poland-added-300-mw-of-solar-in-first-two-months-of-2020/

Magazyn Fotowoltaika :
magazynfotowoltaika.pl/wzrost-mocy-fotowoltaiki-w-polsce/

Fotografia : iStock

Powrót

WSPARCIE

+48 727 710 027
KONTAKT@Panele-Sloneczne.com

Magazyn we Wrocławiu
Panattoni Park, Rakietowa 37
54-615 Wrocław

Magazyn w Łodzi
Gospodarz 51a
95-030 Rzgów

NEWSLETTER

panele-sloneczne.com panele-sloneczne.com panele-sloneczne.com