0
Twój koszyk jest pusty
PolishEnglishUkrainianGermanCzechSlovakRomanianNorwegianLithuanianHungarianSpanish

Fotowoltaika dla rolnika – czy panele fotowoltaiczne dla gospodarstwa są dobrym rozwiązaniem?

Fotowoltaika dla rolnika

Ceny prądu w najbliższych latach będą rosnąć. Droższy prąd dotyka nie tylko gospodarstwa domowe, ale szczególnie uderza w rolników. W zależności od wielkości gospodarstwa w ciągu roku rolnik na energię elektryczną wydaje od 5 do nawet 20 tys. zł. Dlatego też właściciele gospodarstw rolnych, którzy chcą zatrzymać rosnące wydatki na prąd, korzystają z innowacyjnych rozwiązań, w tym z paneli fotowoltaicznych.
Podpowiadamy, w jaki sposób zwiększyć efektywność i zmniejszyć koszt instalacji fotowoltaicznej przy gospodarstwie rolnym – sprawdź, jakie korzyści przynosi fotowoltaika dla rolników i jak uzyskać dofinansowanie, zapewniane przez dotacje.


Fotowoltaika na budynku gospodarczym – pomysł na oszczędności

Fotowoltaika dla rolników to coraz popularniejsze rozwiązanie. Panele fotowoltaiczne możemy coraz częściej widywać na zabudowaniach gospodarczych i nieużytkach rolnych.

Wynika to z oszczędności, jakie gwarantują tego typu instalacje. Zwłaszcza że koszt montażu paneli zwraca się nawet w ciągu 6 lat. Oczywiście wszystko zależy od wielkości instalacji, a więc także dokładnego wyliczenia zapotrzebowania na energię elektryczną danego gospodarstwa rolnego. Jest natomiast niemal pewne, że w przyszłości okres zwrotu będzie jeszcze krótszy, co wynika z rosnących cen prądu.

Tymczasem instalacja fotowoltaiczna pozwala generować darmowy prąd na własny użytek już od pierwszego dnia funkcjonowania. W ten sposób jako rolnik możesz uniezależnić się od cen prądu narzucanych przez zewnętrznych dostawców. Zapobiegniesz również stratom energii, które mogą być spowodowane zbytnim oddaleniem od tradycyjnych źródeł prądu.

Fotowoltaika dla rolników – zalety

Fakt, że fotowoltaika na budynku gospodarczym czy nieużytkach rolnych spotykana jest coraz częściej, nie bierze się z niczego. Inwestycja w instalacje słoneczne przyniesie Ci wiele korzyści. Do największych zalet elektrowni słonecznych na gospodarstwie rolnym należą m.in.:

  • Tania energia – jest to skuteczny sposób na zmniejszenie rachunków za prąd. Przez dopasowanie mocy instalacji do zapotrzebowania gospodarstwa rolnego wyprodukujesz tyle energii, że uniezależnisz się od zakładu energetycznego. Poza tym możesz z niej korzystać cały rok, a niewykorzystany prąd magazynować w sieci, aby pobrać go w momencie większego zapotrzebowania.

  • Nowe możliwości – zaoszczędzone pieniądze możesz przeznaczyć na rozwój swojego gospodarstwa, między innymi inwestując w maszyny i technologie, które usprawnią pracę.

  • Dofinansowanie i ulga inwestycyjna na panele fotowoltaiczne – jeśli chcesz zainwestować w panele fotowoltaiczne w swoim gospodarstwie, możesz ubiegać się o dofinansowanie z programu Agroenergia (do 20% kosztów kwalifikowanych) i skorzystać ulgi inwestycyjnej w wysokości 25% odliczanej od podatku rolnego nawet przez 15 lat.

  • Ochrona środowiska – inwestycja w elektrownie słoneczne to także korzyści wizerunkowe i ekologiczne. Klienci chętniej decydują się na produkty bio z ekologicznych gospodarstw.

Kto może uzyskać dofinansowanie dla rolników na fotowoltaikę?

O dotacje na fotowoltaikę dla rolników możesz ubiegać się m.in. z programu Agroenergia. W bieżącej edycji możesz otrzymać dofinansowanie, jeśli jesteś właścicielem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych w przedziale od 1 ha do 300 ha, a gospodarstwo rolne prowadzisz przynajmniej rok przed złożeniem wniosku. Z kolei moc instalacji musi mieć od 10 do 50 kW. Środki przyznaje Narodowy Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Dofinansowanie dla rolników na fotowoltaikę ma tu formę dotacji:

  • moc instalacji od 10 do 30 kW – do 20% kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 15 000 zł,

  • moc instalacji od 30 do 50 kW – do 13% kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 25 000 zł.

Jeśli zdecydujesz się na budowę instalacji hybrydowej (np. fotowoltaika wraz z pompą ciepła), dofinansowanie wylicza się na podstawie mocy obydwu urządzeń i przewiduje dodatek w wysokości 10 tys. zł.

Poza tym przysługuje Ci ulga inwestycyjna na panele fotowoltaiczne. Ulgę podatkową mogą uzyskać rolnicy ryczałtowi oraz rozliczający się na zasadzie podatku VAT, którzy są:

  • właścicielami gruntów i samoistnych gruntów,

  • właścicielami gruntów stanowiących własność Skarbu Państwa lub samorządu terytorialnego,

  • użytkownikami wieczystymi gruntów.

Ulga inwestycyjna wynosi 25% poniesionych kosztów zakupu i montażu instalacji. Koszt rozliczysz na podstawie rachunków lub faktur. Możesz go odliczać od podatku rolnego nawet przez 15 lat.

Ulgę otrzymasz pod warunkiem, że wyprodukowaną energię elektryczną spożytkujesz wyłącznie na potrzeby własnego gospodarstwa rolnego, np. zasilając maszyny i urządzenia w gospodarstwie czy oświetlając budynki gospodarcze. Wyprodukowanego prądu nie możesz natomiast wykorzystywać do zasilania instalacji w swoim domu.

Poza tym z ulgi inwestycyjnej skorzystasz wyłącznie wtedy, gdy grunty, na których zainstalowano panele fotowoltaiczne, znajdują się na terenie gminy, w której zarejestrowano inwestycję. Dlatego nie skorzystasz z ulgi, jeśli zamontowałeś instalację PV na gruntach, które użytkujesz poza granicami administracyjnymi owej gminy.


https://u329689.stronazen.pl/przepisy-i-porady-prawne/jak-uzyskac-dofinansowanie-na-instalacje-paneli-fotowoltaicznych/


Jak uzyskać dotację na fotowoltaikę dla rolników?

Nabór do programu Agroenergia 2020 jest zaplanowany na ostatni kwartał roku i powinien wystartować w ciągu najbliższych dni (listopad 2020). Więcej o programie przeczytasz na stronie NFOŚiGW. O niezbędne informacje możesz poprosić też, pisząc na adres e-mail: agroenergia@nfosigw.gov.pl.

Co istotne, ulgę inwestycyjną w wysokości 25% wydatków poniesionych na instalację fotowoltaiczną odliczysz od podatku rolnego. Pamiętaj, że możesz to robić maksymalnie przez 15 lat.


Bez wątpienia fotowoltaika dla rolnika przynosi wiele korzyści. To szansa na znaczne obniżenie rachunków za prąd i zainwestowanie oszczędności w inne nowe technologie, które podniosą wydajność pracy w gospodarstwie.


Źródła

| informacje ze strony Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej : nfosigw.gov.pl

| fotografia : iStock

Powrót

WSPARCIE

+48 727 710 027
KONTAKT@Panele-Sloneczne.com

Magazyn we Wrocławiu
Panattoni Park, Rakietowa 37
54-615 Wrocław

Magazyn w Łodzi
Gospodarz 51a
95-030 Rzgów

NEWSLETTER

panele-sloneczne.com panele-sloneczne.com panele-sloneczne.com