0
Twój koszyk jest pusty

Fotowoltaika dla biznesu – istotne zmiany dla inwestycji w farmy fotowoltaiczne

Fotowoltaika, Fotowoltaika dla biznesu – istotne zmiany dla inwestycji w farmy fotowoltaiczne

Rozwój technologii fotowoltaicznych oraz postęp w zakresie magazynowania energii sprawiają, że firmy coraz chętniej kierują swoją uwagę ku projektom opartym na odnawialnych źródłach energii. Dbałość o środowisko naturalne, a także aspekty ekonomiczne stawiają fotowoltaikę w centrum zainteresowania wielu przedsiębiorstw. W jaki sposób najnowsze zmiany wpłyną na opłacalność inwestycji, jaką jest fotowoltaika na firmę? Pozwolenie na budowę to konieczny warunek tak samo, jak i odpowiednia decyzja środowiskowa. Fotowoltaika to kluczowy aspekt współczesnej gospodarki, którym warto się przyjrzeć, jeśli interesuje nas fotowoltaika dla firm.

Rząd szykuje zmiany – okres zwrotu z firmowej instalacji fotowoltaicznej. Czego możemy się spodziewać?

Pomimo ciągle zmieniających się przepisów, inwestycja w panele słoneczne wciąż jest opłacalna i nic wskazuje na to, aby miało się to zmienić w najbliższym czasie. Najnowsze zmiany w OZE dla firm mają sprzyjać przedsiębiorcom, dzięki czemu będą mogli oni łatwiej wdrożyć instalację fotowoltaiczną i liczyć na szybszy zwrot. W dobie szalejącej inflacji i kryzysu energetycznego fotowoltaika to rozwiązanie, które może okazać się świetnym rozwiązaniem. Zwrot takiej inwestycji, zależy od wielu czynników, jednak firmy mogą spodziewać się, że zaczną zarabiać już po ok. 7-8 latach.

Zmiany w OZE dla firm, jakie kluczowe kwestie w nowych ustawach mają wpływ na funkcjonowanie farm słonecznych?

Wielu przedsiębiorców zainteresowanych jest inwestycją, jaką jest fotowoltaika na gruncie. Pozwolenie w przypadku mniejszych instalacji do 50 kW nie jest wymagane. Okazuje się, że zmiany w OZE dla firm mogą znacznie ułatwić inwestowanie w panele fotowoltaiczne i wdrożenie rozwiązania, takiego jak farma fotowoltaiczna. Decyzja środowiskowa to jedna z najważniejszych kwestii, które ulegną zmianie w OZE dla firm. Zwolnienie z konieczności uzyskania decyzji środowiskowej w niektórych przypadkach oraz nowy sposób obliczania dopuszczalnej powierzchni zabudowy systemami fotowoltaicznymi to tylko niektóre z wielu nadchodzących nowości. Dodatkowo zmieni się próg graniczny w związku z mocą instalacji, dla której konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę. Wśród innych nowości, które także powinny zainteresować przedsiębiorców, znajdują się zmiany dotyczące przepisów planistycznych, które są kluczowe w kontekście przygotowywania projektów systemów PV.

Zmiana w prawie dla deweloperów farm fotowoltaicznych – kiedy potrzebne jest uzyskanie decyzji środowiskowej przed budową?

Wprowadzone niedawno zmiany, które znaleźć można w rozporządzeniu Rady Ministrów, mają na celu ułatwienie procesu inwestycji w elektrownie fotowoltaiczne, a tym samym rozpowszechnienie rozwiązań z zakresu odnawialnych źródeł energii. Zmiany w OZE dla firm są czymś, czym powinni się zainteresować zwłaszcza deweloperzy. Czego należy się spodziewać? Przede wszystkim zmieni się sposób ustalania powierzchni zabudowy systemami PV – m.in. zostanie ona podwyższona dla instalacji znajdujących się na obszarach, gdzie nie występują cenne elementy przyrodnicze. Decydując się na rozwiązanie, jakim jest farma fotowoltaiczna, decyzja środowiskowa będzie konieczna w przypadku powierzchni wynoszącej 2 ha, a nie 1 ha jak to miało miejsce do tej pory. Ponadto z takiego obowiązku zostaną wyłączone systemy, które będą zlokalizowane na elewacjach i dachach budynków.

Fotowoltaika – rozliczenie energii z paneli słonecznych: co musisz wiedzieć o różnych sposobach rozliczeń?

Zmiany w OZE dla firm są bardzo istotne również z punktu widzenia sposobu rozliczenia energii. Przedsiębiorcy mają do wyboru kilka możliwości, zależnych od mocy i innych czynników, wpływających na efektywność instalacji PV. Fotowoltaika – rozliczenie roczne czy miesięczne? To kluczowa kwestia, którą warto przemyśleć w pierwszej kolejności. Jeśli chodzi o pozostałą część energii, może ona zostać odsprzedana po średniej cenie kwartalnej podanej na stronie URE lub po stawce godzinowej z rynku SPOT.

Fotowoltaika na firmę a pozwolenie na budowę. Jaka moc instalacji wymaga uzyskania zgody na rozpoczęcie prac?

Fotowoltaika – pozwolenie czy zgłoszenie? To kolejne pytanie, na które trzeba sobie odpowiedzieć. Przed rozpoczęciem prac związanych z montażem, należy dowiedzieć się, co jest wymagane przed wdrożeniem instalacji, jaką jest fotowoltaika. Pozwolenie na budowę to coś, czym warto na początek się zainteresować. O ile właściciele jednorodzinnych gospodarstw domowych mogą spać spokojnie, tak inwestorzy muszą dopełnić kilka ważnych formalności, jeśli chcą zdecydować się na inwestycję, jaką jest fotowoltaika. Co potrzebne jest do zrealizowania takiego planu?

 

Ogólnie rzecz biorąc, wszystkie instalacje PV. Których moc jest równa bądź przekracza 150 kWp.  Wymagają odpowiedniego pozwolenia. A więc samo zgłoszenie przedsięwzięcia nie wystarczy. O zgodę należy ubiegać się również w sytuacji, gdy wysokość instalacji wraz z konstrukcją mocującą przekracza 3 metry. Informacje na temat tego. Gdzie zgłosić fotowoltaikę oraz jakie dokumenty należy przygotować, można znaleźć na stronach rządowych.

Fotowoltaika na trackerach solarnych – kiedy warto zainwestować w system podążania za słońcem?

Fotowoltaika na trackerach z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością wśród inwestorów. Tracker solarny to specjalna konstrukcja. Dzięki której instalacja PV ma możliwość śledzenia ruchu słońca w celu uzyskania możliwie największej ilości energii. Takie rozwiązanie jest szczególnie opłacalne w przypadku dużych instalacji fotowoltaicznych oraz takich. W których występują problemy z dostępnością mocy przyłączeniowej. Fotowoltaika na trackerach pozwala na zwiększenie ilości produkowanej energii bez konieczności zwiększania mocy całego systemu.

Autor: andrzejsew

Powrót

WSPARCIE

+48 727 710 027
KONTAKT@Panele-Sloneczne.com

Magazyn we Wrocławiu
Panattoni Park, Rakietowa 37
54-615 Wrocław

Magazyn w Łodzi
Gospodarz 51a
95-030 Rzgów

NEWSLETTER

panele-sloneczne.com panele-sloneczne.com panele-sloneczne.com