0
Twój koszyk jest pusty

Montaż instalacji fotowoltaicznej a rozliczenie z zakładem energetycznym – jak zrobić to poprawnie?

montaż instalacji fotowoltaicznej, Montaż instalacji fotowoltaicznej a rozliczenie z zakładem energetycznym – jak zrobić to poprawnie?

Udany montaż instalacji fotowoltaicznej nie oznacza. Że możesz już produkować prąd na użytek gospodarstwa domowego czy firmy. Wcześniej każdy podłączony do sieci energetycznej konsument ma obowiązek dostarczyć do zakładu energetycznego komplet dokumentacji związanych z instalacją OZE i złożyć wniosek o rejestrację elektrowni słonecznej.

Należy też pamiętać o tym. Że montaż instalacji PV obsługującej gospodarstwo domowe lub budynek biurowy bez zgłoszenia takiej inwestycji do zakładu energetycznego jest niemożliwy. Konieczna jest bowiem instalacja licznika dwukierunkowego. Na szczęście dzięki odpowiedniemu zgłoszeniu fotowoltaiki można skorzystać z upustów i programów wsparcia. Które umożliwiają dalsze oszczędności.


Na jakich zasadach rozlicza się energię z fotowoltaiki?

Rozliczenie energii z fotowoltaiki jest różne dla osób fizycznych i przedsiębiorców. Zgodnie z zapisami ustawy o OZE istnieje obowiązek zakupu wyprodukowanej energii przez sprzedawcę po cenie równej 100% średniej ceny energii z poprzedniego kwartału. Jednak osoba fizyczna będąca inwestorem nie sprzedaje nadwyżek energii wprowadzonej do sieci. Jak jest to w przypadku firm. Prywatni inwestorzy rozliczają się w tzw. systemie opustów.

Warto zapamiętać, że montaż instalacji fotowoltaicznej bez odpowiedniego jej zgłoszenia nie może być w pełni zrealizowany. Co jest związane z obowiązkiem instalacji licznika dwukierunkowego. Wynika to z faktu, że energia produkowana przez panele fotowoltaiczne będzie przepływała przez zwykły licznik energii elektrycznej nawet wtedy. Gdy nie będzie konsumowana. Wówczas naliczy on wypływającą energię w taki sposób. Jakby była kupowana z zakładu energetycznego. Dlatego licznik dwukierunkowy jest niezbędny. Rejestruje on zarówno energię elektryczną, która trafia do obiektu. Jak i tę wysłaną do sieci przez instalację fotowoltaiczną. Na jego podstawie dokonywane jest rozliczenie z zakładem energetycznym.


Czym jest i jak działa system opustów? Kto może z niego skorzystać?

System opustów dotyczy osób fizycznych. Które podlegają tzw. rozliczeniu prosumenckiemu. Jeżeli jesteś prosumentem. Oznacza to, że nadwyżki energii wyprodukowane przez twoją instalację fotowoltaiczną mogą być magazynowane w sieci i następnie z niej pobierane. Jeśli to instalacja o mocy do 10 kW, bezpłatnie z zakładu energetycznego możesz odbierać 80% energii wpuszczonej do sieci (70% dla instalacji powyżej 10 kW).

  • Instalacja o mocy do 10 kW – rozliczenie prosumenckie 1:0,8.

  • Instalacja o mocy powyżej 10 kW – rozliczenie prosumenckie 1:0,7.

Jeśli na przykład Twoja instalacja posiada moc na poziomie 7 kW, w ciągu roku wyprodukuje ok. 7 000 kWh energii. Przy pokryciu bieżącego zapotrzebowania na energię w okolicach 80% do sieci wprowadzisz 1 400 kWh, z czego 1 120 kWh możesz odebrać za darmo.

Fotowoltaika – okres rozliczeniowy

Rozliczenie energii elektrycznej z fotowoltaiki. Która została wprowadzona i pobrana z sieci energetycznej. Jest dokonywane na podstawie wskazań licznika dwukierunkowego. Rozliczeniu prosumenckiemu podlega energia wprowadzona do sieci nie wcześniej niż 365 dni przed odczytem w bieżącym okresie rozliczeniowym.



Jakich formalności wymaga rozliczenie prądu z paneli fotowoltaicznych?

Polskie prawo nie wymaga obecności instalatora z uprawnieniami OZE UDT (instalator Odnawialnych Źródeł Energii Urzędu Dozoru Technicznego), ale powinieneś zadbać o takiego specjalistę. Przede wszystkim instalator przygotuje lub pomoże w przygotowaniu wniosku o rejestrację elektrowni słonecznej w zakładzie energetycznym.

Poza tym wiele zakładów energetycznych wymaga przy składaniu wniosku wpisania numeru instalatora UDT. Bez tego zakład energetyczny może sprawiać problemy z przyłączeniem elektrowni słonecznej do sieci. W najlepszym przypadku przedłuży to procedurę zgłoszenia o kilka tygodni. Oczywiście na instalatora z certyfikatem UDT powinieneś się zdecydować również z uwagi na ocenę samej instalacji. W Twoim interesie jest, aby bez awarii pracowała ona przez kolejne 25 lat.

Dokumenty, które musisz dostarczyć do zakładu energetycznego dla rejestracji Twojej instalacji słonecznej, to m.in.:

  • karty katalogowe paneli słonecznych, falownika oraz akcesoriów użytych do budowy instalacji fotowoltaicznej,

  • certyfikaty CE oraz deklaracja norm przewidzianych polskim prawem,

  • schemat instalacji elektrowni słonecznej (opcjonalnie, w zależności od zakładu energetycznego).

Oczywiście musisz też przygotować wniosek o zgłoszenie elektrowni słonecznej. Pobierzesz go ze strony internetowej każdego zakładu energetycznego. Najprościej poprosić o pomoc certyfikowanego instalatora, który wypełni i podpisze wniosek do zakładu energetycznego.

Jeśli wniosek będzie kompletny i wolny od błędów, czas oczekiwania na instalatora, który wymieni tradycyjny licznik na licznik dwukierunkowy, wynosi od 2 do 4 tygodni. Dopiero wówczas fotowoltaika pozwala na rozliczanie z zakładem energetycznym. Warto pamiętać, że licznik energii do fotowoltaiki jest darmowy. Koszty urządzenia i jego montażu ponosi zakład energetyczny. 


Na co zwrócić uwagę przy odbiorze instalacji fotowoltaicznej

Pamiętaj o tym, że instalator z zakładu energetycznego może odmówić przyłączenia elektrowni fotowoltaicznej do sieci. Stanie się tak, jeśli elektrownia została zbudowana z naruszeniem norm lub stanowi niebezpieczeństwo dla użytkownika.

Musisz jednak wiedzieć, że instalator nie ma uprawnień do kontrolowania jakości wykonania instalacji, montażu paneli czy falownika. Może więc nie dostrzec problemów, które wpłyną negatywnie na pracę elektrowni słonecznej. Dlatego powinieneś zdecydować się na fachowca z odpowiednimi kwalifikacjami, który zagwarantuje długą i niezawodną pracę instalacji PV.


Jak widzisz, sam montaż instalacji fotowoltaicznej nie wystarczy, aby produkować prąd na użytek własnego gospodarstwa. Rozliczenie energii elektrycznej z fotowoltaiki jest możliwe dopiero po zgłoszeniu jej do zakładu energetycznego, odbioru elektrowni przez instalatora i montażu licznika energii specjalnego dla fotowoltaiki, czyli licznika dwukierunkowego.


Źródła:

Fotografia : iStock

Powrót

WSPARCIE

+48 727 710 027
KONTAKT@Panele-Sloneczne.com

Magazyn we Wrocławiu
Panattoni Park, Rakietowa 37
54-615 Wrocław

Magazyn w Łodzi
Gospodarz 51a
95-030 Rzgów

NEWSLETTER

panele-sloneczne.com panele-sloneczne.com panele-sloneczne.com