0
Twój koszyk jest pusty

Jaka jest żywotność paneli słonecznych

Żywotność paneli, Jaka jest żywotność paneli słonecznych

Żywotność paneli to 10, 20, 30 lat?

Żywotność paneli – co to? Często podczas zakupu lub montażu paneli słonecznych mówi się o zwrocie inwestycji w przeciągu kilku-kilkunastu lat. Pytanie jest jednak następujące: Czy instalacja, w którą zamierzamy zainwestować nasze ciężko zarobione pieniądze wytrzyma taki okresu czasu? Jak przyspieszyć zwrot inwestycji w panele słoneczne? Na te i wiele innych pytań postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

Czy baterie słoneczne są wytrzymałe?

To pytanie zadaje sobie chyba każdy, kto chcę założyć u siebie instalację fotowoltaiczną.

Często marketerzy przekonują nas, że panele wytrzymają 20 lub więcej lat. Lecz nie informują nas o tym jak długo potrwa zwrot z inwestycji i czy jakkolwiek nam się to opłaci. Spójrzmy więc na przykład przeciętnego użytkownika instalacji fotowoltaicznej. Jak długo trwa zwrot z inwestycji oraz jak wygląda wytrzymałość paneli.

 

Pan Robert wyposażył swój dom w instalację 10 paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 3kw. Średnia moc każdego panelu wynosi więc 300 W. Inwestycja wyniosła go 25000 zł po odliczeniu dofinansowania. Czas zwrotu dla standardowego domu jednorodzinnego wynosi więc od 8-12 lat, patrząc oczywiście na przeciętne zużycie energii elektrycznej. Wiadomym jest, że im szybciej nastąpi instalacja paneli fotowoltaicznych tym lepiej, bo cena energii elektrycznej stale rośnie.

Standardowa żywotność paneli fotowoltaicznych to okolice 25-30 lat, a więc w przypadku domu Pana Roberta zwrot nastąpi prawie 3 krotnie szybciej niż wynosi żywotność paneli, a sumarum, może on zaoszczędzić nawet 50-60 tysięcy złotych przez okres użytkowania paneli.

Warto również pamiętać o obniżkach podatkowych dla użytkowników paneli oraz w/w dofinansowaniu na zakup paneli. Cena samej instalacji również stale spada, bo na rynku jest coraz większa konkurencja i zaawansowanie technologiczne.

Rachunek inwestycji w panele jest dość prosty. Im więcej zużywamy prądu (np. jako przedsiębiorstwo) i więcej paneli zamontujemy, tym szybszy zwrot.

Mój indywidualny przykład (ja, czyli redaktor i twórca tego wpisu) zużywam miesięcznie równowartość około 1500 zł prądu (prowadzę wynajem mieszkań), a po instalacji paneli rachunek spadł do 300 zł.

Inwestycja ma zwrócić się w okolicy 5/6 lat. Czy warto? OCZYWIŚCIE!

Czy panele słoneczne tracą wydajność z biegiem lat?

Odpowiedź na to pytanie jest raczej z góry znana, a kto twierdzi inaczej ten zwyczajnie oszust – Tak. Panele słoneczne tracą wydajność z biegiem lat, ale nie wszystkie w ten sam sposób. Tempo spadku zależne jest od wielu czynników takich jak: rodzaj paneli, jakość instalacji. Warunki pogodowe czy częstotliwość konserwacji itd. Świetnym przykładem w tym wypadku może się okazać samochód osobowy, który też traci na wydajności, coś się w nim psuje itd. Z tym, że w panelach słonecznych rzadko kiedy coś przestanie działać, a zwyczajnie zaczyna działać słabiej. Procesy degradacyjne są niestety okropnym faktem, a ząb czasu nadgryzie wszystko, nawet panele słoneczne. Szczęśliwie dla użytkowników paneli. Większość instalacji ma gwarancję opiewającą na zawrotne 20-25 lat, czyli praktycznie na cały okres działania paneli, a oczywiście mogą one działać również i dłużej.

Gwarancja producenta – Czy po 10-15 latach jestem w stanie udowodnić problem z panelem?

Oczywiście. Wbrew pozorom ta gwarancja na 20-25 lat nie jest tylko chwytem marketingowym, który ma nas zapewnić, że będzie działać i koniec. Gwarancja rzeczywiście działa. Producenci bardzo mocno jej przestrzegają i rzadko kiedy doszukują się ewentualnych warunków, które wpłyną na pozytywne rozpatrzenie wniosku gwarancyjnego. Baterie fotowoltaiczne mogą działać nawet i 50 lat, a więc 20-25 lat gwarancji. To 50% żywotności panelu słonecznego, oczywiście w teorii.

Ciekawostką w tym wypadku jest fakt, że najstarszy panel słoneczny ma ponad 60 lat i wciąż działa!

Zapraszamy do naszej hurtowni

 

Powrót

WSPARCIE

+48 727 710 027
KONTAKT@Panele-Sloneczne.com

Magazyn we Wrocławiu
Panattoni Park, Rakietowa 37
54-615 Wrocław

Magazyn w Łodzi
Gospodarz 51a
95-030 Rzgów

NEWSLETTER

panele-sloneczne.com panele-sloneczne.com panele-sloneczne.com