Strona główna > Blog > Energia Odnawialna > Wyniki aukcji dla OZE i plany inwestycyjne ukazują nadchodzący wzrost konkurencyjności technologii PV w Polsce
Wyniki aukcji dla OZE i plany inwestycyjne ukazują nadchodzący wzrost konkurencyjności technologii PV w Polsce
W drugiej połowie grudnia poznaliśmy ostatnie wyniki aukcji dla OZE w roku 2019. Najbardziej zaskakującą informację w podsumowaniu aukcji stanowią stosunkowo niskie ceny licytacji, zaprezentowane przez inwestorów.
Porównując te ceny do uwzględnionych w kontraktach na TGE na rok 2021 (kiedy projekty powstałe na bazie tegorocznej aukcji zaczną rzeczywiście produkować energię) eksperci branżowi stwierdzają, że fotowoltaika staje się w Polsce w pełni dojrzałym rynkiem.
W przypadku aukcji powyżej 1 MW dla inwestycji wiatrowych i fotowoltaicznych można było wygrać z najwyższą ceną osiągającą zaledwie 233 zł/MWh. Natomiast w aukcjach do 1 MW, gdzie najpopularniejsze są właśnie projekty fotowoltaiczne, dające wygraną oferowane ceny mieściły się w zakresie od 269 zł/MWh do 327 zł/MWh.
Elektrownie PV produkują energię głównie w okresie szczytowym. Przyjęte do celów analiz ceny z kontraktów na TGE zostały sprowadzone do średniej ważonej, uwzględniającej także czas pracy elektrowni. Przy uwzględnieniu tych prognozowanych danych okazuje się, że najtańsze projekty PV kontraktują energię niżej niż obecna średnia wartość rynkowa prądu z dostawą w 2021 r. To znaczy, że jeśli trendy na rynku energii nie ulegną w tym roku większym zmianom, wtedy wygrywające aukcję projekty najprawdopodobniej nie osiągną ujemnego salda, a konsumenci energii nic nie dopłacą do ich wsparcia.
Niskie licytowane stawki mogą jednak wpłynąć na wykonalność elektrowni. Żeby osiągnąć stabilny zysk na projektach, które wygrały aukcje w cenach poniżej 300 zł/MW, koszty stworzenia inwestycji muszą wynieść poniżej 2,2–2,3 mln/MWp, a to wymaga pozyskania długoterminowego finansowania przy niskich kosztach operacyjnych.
Będzie to możliwe pod warunkiem dalszego spadku cen głównych materiałów, takich jak podzespoły instalacji paneli słonecznych, a także utrzymującego się korzystnego kursu globalnych walut: dolara i euro. W tych warunkach możemy zakładać, że budowa tych inwestycji, które najtaniej zakontraktowały sprzedaż energii, przeciągnie się w czasie do momentu spadku cen komponentów bądź kursu walut.
Wyniki aukcji dla OZE wskazują na możliwość ich skutecznej konkurencji z energetyką konwencjonalną
Wyniki aukcji wskazują na powstanie ok. 3,1 GW nowych źródeł mocy w Polsce. Największymi beneficjentami rządowego programu staną się Odnawialne Źródła Energii: wytwórcy lądowej energii wiatru (ok. 2,2 GW i 86% udziału energii elektrycznej) oraz fotowoltaika (ok. 900 MW). Widocznym uzupełnieniem dla tych źródeł stanie się zaledwie jedna instalacja biomasowa o mocy bliskiej 20 MW.
Aukcje potwierdziły też przewidywania ekspertów, mówiących o rozkwicie, jaki rynek fotowoltaiki przeżywa obecnie w Polsce. Zakontraktowano ok. 800 MW dla projektów poniżej 1 MW, wykorzystując przy tym całą zaplanowaną przez rząd ilość wsparcia. Ponadto, po raz pierwszy pojawiły się też farmy fotowoltaiczne na dużą skalę, o mocy przekraczającej 1 MW. Zapewnią one ok. 40 MW nowej mocy przy licytowanej cenie około 233 zł/MWh.
Zakontraktowano 90,3 TWh nowej, zielonej energii elektrycznej na 15 lat o wartości 20,2 mld zł. Aż 86 proc. z tego wolumenu będzie zakupiona po cenach niższych niż te, które aktualnie dominują na hurtowym rynku energii elektrycznej. To jest kolejne potwierdzenie, że odnawialne źródła energii mogą śmiało konkurować z elektrowniami konwencjonalnymi bez dodatkowego wsparcia.
PGE wygrywa aukcje dla czterech dużych projektów PV
Pośród wygranych w aukcji projektów fotowoltaiczno-wiatrowych o mocy do 1 MW znalazła się po raz pierwszy należąca do Polskiej Grupy Energetycznej spółka PGE Energia Odnawialna, która osiągnęła zatwierdzenie wsparcia dla czterech dużych inwestycji PV: Bliskowice, Lesko, Lutol1 i Lutol2. Energia wytworzona przez te projekty ma być dostępna w sprzedaży w systemie aukcyjnym w latach 2021-2035.
Przynależąca do Grupy Kapitałowej PGE spółka jest dziś największym producentem ekologicznej energii w Polsce. Jest właścicielem 14 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, posiada też 4 elektrownie szczytowo-pompowe i jedną farmę fotowoltaiczną (Góra Żar). Łączna zainstalowana moc wszystkich obiektów spółki osiąga prawie 2,2 GW.
Niedawno zarząd PGE poinformował o planowanych inwestycjach na terenach pozwalających na budowę elektrowni PV o łącznej mocy ok. 750 MW. Celem programu fotowoltaicznego Grupy jest z kolei stworzenie do roku 2030 elektrowni fotowoltaicznych o wspólnej mocy 2,5 GW, z czego część inwestycji może być realizowana we współpracy z dużymi polskimi koncernami KGHM i PKP.
Dalsze przewidywane wyniki aukcji dla OZE i rozwój produkcji energii w Polsce
Ustawa o OZE uwzględnia czas przeprowadzania aukcji OZE do czerwca 2021 r. Warto już teraz poruszyć dyskusję na temat dalszego wsparcia rozwoju OZE po drugiej połowie roku 2021. Wzrastająca atrakcyjność finansowa instalacji wiatrowych i słonecznych sugeruje, że kolejne aukcje dla dużych instalacji mogą zmienić swój charakter. Głównym celem aukcji stałoby się zapewnienie gwarancji umożliwiających im pozyskanie finansowania ze źródeł, zamiast korzystania z bezpośrednich metod wsparcia.
Elektroenergetyka w Polsce, zgodnie z przewidywaniami, coraz bardziej otwiera się na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Co więcej, produkcja energii z OZE będzie w coraz mniejszym stopniu wymagać dofinansowania, co potwierdzają wyniki aukcji. Dla dużych inwestycji słonecznych i wiatrowych wsparcie finansowe przestaje być koniecznością. Możemy już właściwie stwierdzić, że energia wiatru i fotowoltaika w nadchodzących dekadach staną się najbardziej znaczącym źródłem nowej mocy w krajowym systemie.
Polski rynek fotowoltaiki zauważany w całej Europie
Brytyjska firma konsultingowa GlobalData, która specjalizuje się w analizach europejskiej energetyki, określiła Polskę na bazie ostatnich doniesień jako jeden z potencjalnie “najgorętszych rynków PV w Europie”.
Wpływ na taką opinię mają statystyki wzrostu ilości energii produkowanej w naszym kraju przy użyciu fotowoltaiki. Na początku grudnia potencjał polskich instalacji fotowoltaicznych osiągnął niemal 1,2 GW, co uwzględnia wzrost o ponad połowę (ponad 0,7 GW) w stosunku do danych z początku roku 2019.
Według zapowiedzi ekspertów rządowych, pod koniec 2019 roku mamy szansę na zbliżenie się do 1,5 GW poziomu produkowanej mocy. Uwzględniając jednak statystyczny wzrost w mijającym roku, realnie instalacje PV powinny na początku roku 2020 osiągnąć około 1,3 GW. To i tak wynik robiący wrażenie, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę dotychczasowe osiągnięcia fotowoltaiki w Polsce.
Według danych SolarPower Europe, europejskiego stowarzyszenia branży PV, Polska znajdzie się w tym roku na piątej pozycji listy największych europejskich rynków pod względem uruchomionego potencjału elektrowni fotowoltaicznych. Na liście przed Polską znajdą się: Hiszpania (aż 4,7 GW zainstalowanej mocy), a za nią Niemcy (4 GW), Holandia (2,5 GW) i Francja (1,1 GW).
Źródła
GramwZielone.pl, Forum Energii https://www.gramwzielone.pl/energia-sloneczna/102151/polska-staje-sie-jednym-z-najciekawszych-rynkow-pv-w-europie https://www.gramwzielone.pl/trendy/102154/forum-energii-oze-moze-juz-konkurowac-z-konwencjonalna-energetyka https://www.forum-energii.eu/pl/blog/aukcje-oze-2019 https://www.gramwzielone.pl/energia-sloneczna/102147/pge-wygrala-aukcje-z-4-projektami-fotowoltaicznymi