0
Twój koszyk jest pusty
PolishEnglishUkrainianGermanCzechSlovakRomanianNorwegianLithuanianHungarianSpanish

Rozpoczęły się pierwsze aukcje dla OZE

aukcje OZE

W poniedziałek 25 listopada wystartowała seria dwunastu tegorocznych aukcje OZE Pierwsze z aukcji skupiają się na istniejących pozarolniczych instalacjach biomasowych i biogazowych, o mocy ponad 1 MW. Maksymalna wartość energii planowanej do sprzedaży sięga niemal 21 miliardów zł.

We wtorek 26 listopada zaplanowano kolejną aukcję dla instalacji wykorzystujących do produkcji energii elektrycznej wyłącznie biogaz rolniczy, w tym pochodzący z wysokosprawnej kogeneracji o mocy przekraczającej 1 MW. Maksymalna ilość energii elektrycznej, przeznaczonej na sprzedaż w drodze tej aukcji wynosi ponad 3,4 TWh, a jej wartość osiąga prawie 2,2 mld zł.

Nowe instalacje zostaną wystawione na aukcjach pomiędzy 5 a 13 grudnia. 5 grudnia to termin aukcji dla nowo powstających elektrowni wiatrowych na lądzie i fotowoltaicznych o mocy ponad 1 MW. Aukcje OZE.

Aukcje są prowadzone poprzez oficjalną rządową Internetową Platformę Aukcyjną (IPA). “System IPA został przetestowany pod względem funkcjonalności i wydajności. Jest bardzo intuicyjny i przyjazny użytkownikowi, usprawnia nie tylko przeprowadzenie aukcji, ale co istotne – także proces prekwalifikacji i raportowania jej wyników” – stwierdził prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) Rafał Gawin.

Według prezesa Gawina możemy zakładać nadchodzący rozkwit na rynku zastosowania fotowoltaiki. Technologia PV stanie się istotnym składnikiem przyszłej infrastruktury produkującej energię elektryczną dla całego kraju.

Mamy więc aukcje dedykowane energii ze słońca, jest program prosument, są programy o charakterze inwestycyjnym, jak np. ‘Mój prąd’. To wszystko sprawia, że w przypadku energii ze słońca możemy zacząć mówić już o gigawatach mocy zainstalowanej, która będzie szczególnie przydatna w czasie letniego szczytu zapotrzebowania na energię elektryczną.

– Rafał Gawin, prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE)

Działanie systemu aukcyjnego w skrócie ustanawia, że dana aukcja zostaje wygrana przez te podmioty, które oferują najniższą cenę sprzedaży energii netto, a których oferty nie przekroczyły łącznie 100 proc. wartości lub ilości energii ustalonej w ogłoszeniu o aukcji i 80 proc. ilości energii elektrycznej ujętej w sumie we wszystkich złożonych ofertach. To rozwiązanie wprowadza na rynek tzw. regułę wymuszania konkurencji, która sprawia, że 20 proc. najdroższych ofert zostaje odrzuconych, a także ma wyeliminować możliwość wygrania aukcji przez wszystkich jej uczestników. W przypadku, w którym kilkoro uczestników aukcji zaoferuje tą samą cenę sprzedaży energii, oferty zostają uszeregowane według kolejności wpływu wniosków.

Prezes URE podaje informacje o wynikach aukcji do publicznej wiadomości niezwłocznie po jej zamknięciu.


 

Źródła:

energetyka24.com
PAP.pl

Fotografia tytułowa autorstwa AbsolutVision z serwisu Unsplash

Powrót

WSPARCIE

+48 727 710 027
KONTAKT@Panele-Sloneczne.com

Magazyn we Wrocławiu
Panattoni Park, Rakietowa 37
54-615 Wrocław

Magazyn w Łodzi
Gospodarz 51a
95-030 Rzgów

NEWSLETTER

panele-sloneczne.com panele-sloneczne.com panele-sloneczne.com