0
Twój koszyk jest pusty

Polskie innowacyjne wynalazki na rynku PV – szyby PV

szyby, Polskie innowacyjne wynalazki na rynku PV – szyby PV

Na początku tego roku dwa polskie innowacyjne wynalazki dynamicznie wystartowały na światowym rynku fotowoltaiki.

Mowa tu o przeźroczystych szybach PV firmy ML SYSTEM oraz fasadowych nadrukach perowskitowych Saule Technologies. Obie spółki pochodzą z Polski. Obie też na początku 2020 roku przeszły od fazy testów swoich produktów do przygotowań do produkcji masowej i wprowadzenia ich na globalny rynek.

Technologie te wykorzystują nowoczesne prądotwórcze materiały zintegrowane ze strukturą tradycyjnej przeźroczystej szyby okiennej. Dzięki temu możliwe stanie się ich szerokie zastosowanie, między innymi na fasadach budynków biurowych oraz w budowie zasilanych dodatkową energią odnawialną szyb środków transportu: samochodów osobowych i pojazdów transportu publicznego.


Szyby okienne działające jak panele słoneczne

W dobie rewolucji na globalnym rynku energii odnawialnych start-upy z Polski okazują się źródłem cennych wynalazków, które już niebawem mogą zrewolucjonizować cały rynek fotowoltaiki. W województwie podkarpackim powstał innowacyjny produkt. Dzięki niemu już niebawem energię będzie można pozyskać nie tylko z paneli słonecznych. Również poprzez użycie przeźroczystej szyby na fasadzie każdego rodzaju budynku oraz w środkach transportu.

Fotowoltaiczne szyby poruszyły jury oraz odwiedzających podczas konkursu Polski Produkt Przyszłości. Wydarzenia mającego miejsce 3 marca 2020 w budynku Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej. Twórcy wynalazku otrzymali wtedy aż dwie nagrody specjalne: za produkt w obszarze ekoinnowacji – a także nagrodę Ministra Rozwoju.

Innowacyjna technologia narodziła się w firmie ML SYSTEM, z siedzibą w podkarpackiej miejscowości Zaczernie. Szyby PV na podstawie kropek kwantowych mają szansę zrewolucjonizować proces produkcji energii z odnawialnych źródeł na całym świecie. Innowacyjna szyba nie tylko wytwarza prąd, chroni bowiem przed szkodliwymi promieniami UV, wykorzystując nadmiar promieniowania jako metodę na pozyskanie energii. Wynalazek ten znajduje zastosowanie zarówno w oknach domów czy budynków biznesowych, jak i w samochodach oraz innych pojazdach.

Szyby z warstwami na bazie kropek kwantowych na pierwszy rzut oka nie różnią się od zwykłych szklanych szyb, zachowują się natomiast jak standardowe ogniwa PV. Technologie różni fakt, że kropki są w dużej mierze bardziej stabilne i odporne na niekorzystne czynniki zewnętrzne. W ich przypadku kąt padania światła słonecznego nie ma też dużego wpływu na działanie ogniwa. Dzięki temu szyby PV sprawdzą się zarówno w pionowych fasadach budynków, jak i w oknach mniejszych i większych odmian pojazdów.

Po prostu zamieniliśmy tradycyjne powłoki okienne, wykonywane do tej pory z tlenków metali i tlenków srebra na powłokę ultranowoczesną, która równie swobodnie przepuszcza światło widzialne, ale promieniowanie IR i UV, emitowane przez Słońce, zamienia w energię elektryczną. Innymi słowy: wszystko, co niekorzystne zamieniamy na prąd.

– Dawid Cycoń, prezes ML SYSTEM dla PAP Life

Instalacja z szyb fotowoltaicznych działa już w ramach budynku firmy w Zaczerniu. Według słów prezesa ML SYSTEM, ich produkcja masowa ruszy na początku przyszłego roku. Wtedy też możemy oczekiwać na pierwsze zastosowania prądotwórczych okien w naszych domach i samochodach.


Przeźroczyste panele słoneczne – innowacyjna technologia zdobywa rynek – szyby PV

Odkąd przed kilku laty rozpoczęła się globalna promocja rewolucyjnej technologii wytwarzania przeźroczystych ogniw PV, minęło już nieco czasu. Prototypowe technologie zaproponowane w 2015 roku przez naukowców z Michigan State University pozwoliły stworzyć podstawę całkowicie przeźroczystego ogniwa PV. Działa w oparciu o obecność organicznych cząsteczek, pochłaniających promienie o długości fal niewidocznych dla oka (jak podczerwień oraz ultrafiolet).

Elastyczne i przepuszczające 100% światła słonecznego ogniwa znalazły zastosowanie w celu znacznego zwiększenia udziału pozyskanej bezpośrednio energii słonecznej. Między innymi poprzez ich umieszczenie na fasadach budynków biznesowych czy też na ekranach smartfonów bądź tabletów. Rozwiązanie to umożliwia stałe i nieinwazyjne ładowanie intensywnie pożytkujących energię elektryczną urządzeń bezpośrednio przy pomocy energii pochodzącej ze Słońca.

Technologia jest obiecującym “kolejnym ogniwem w ewolucji fotowoltaiki”, pozwalającym na widoczne zwiększenie efektywności energetycznej naszej infrastruktury. Zapewnia nowe, szerokie spektrum możliwości poprzez jednoczesne ‘uwolnienie’ stabilnego źródła energii, jak i znaczne ograniczenie poboru mocy przez urządzenia z konwencjonalnych sieci energetycznych. Innowacje zapewniają przeźroczystym panelom słonecznym w obecnej chwili efektywność na poziomie ok. 5%, co samo w sobie nie jest imponującą liczbą w porównaniu choćby do efektywności tradycyjnych modułów PV, wynoszącej średnio ok. 15-20%, jednak zapewnia obiecujące duże wsparcie dla produkcji mocy ze względu na możliwość ich zastosowania w tak wielu miejscach, które dotychczas pozostawały niewykorzystane.


Polska spółka pionierem ogniw PV przyszłości – nadruki perowskitowe

Pod koniec stycznia 2020 zakończył się etap testów nowej odmiany opisanej powyżej technologii, wykorzystującej perowskit jako materiał do pozyskania energii elektrycznej z promieni słonecznych. Dzięki współpracy polskiej spółki Saule Technologies oraz inwestora Skanska, na początku stycznia 2020 doczekaliśmy się wreszcie pierwszych stabilnych rozwiązań. W niedługim czasie zapewnią jej wejście na rynek i rewolucję znanych nam dotąd metod pozyskiwania energii z OZE.

Perowskitowe panele słoneczne wspaniale łączą dotychczasowe osiągnięcia tej technologii ze sprawdzoną od wielu lat i przez to tanią w produkcji metodą nadruków materiałowych. Nadruki, stworzone z mieszanki mineralnej alternatywnej dla spotykanych w tradycyjnych panelach PV krzemianów, są umieszczane na przeźroczystych i elastycznych powierzchniach. Łatwo adaptują się do każdych warunków podłoża. Mogą być one z powodzeniem stosowane jako dodatkowe odnawialne źródło energii o satysfakcjonującej efektywności. Zwłaszcza w połączeniu z przeźroczystymi ogniwami fotowoltaicznymi.

Metodę pozyskiwania perowskitowych ogniw PV z użyciem druku materiałowego opracowała Polka, Olga Malinkiewicz. Polska ekspertka w dziedzinie fizyki jest równocześnie współzałożycielką spółki Saule Technologies, która obecnie zajmuje się komercjalizacją wynalazku. We współpracy ze spółką Skanska z sukcesem zakończono etap testów technologii, która obecnie znajduje się w fazie jej udoskonalania przed wprowadzeniem na masowy rynek.

Testy perowskitowych modułów rozpoczęły się w 2018 roku, a prototypowe ogniwa umieszczone zostały na fasadzie warszawskiego biurowca Spark. Skanska stała się głównym inwestorem testów ze względu na wyłączne prawa tej spółki do wykorzystania technologii opracowanej przez Saule Technologies.

Założeniem pilotażowego programu testów było sprawdzenie sposobów montażu perowskitowych ogniw PV na przeszklonej fasadzie budynku biurowego, czyli opracowania najbardziej efektywnych rozwiązań pozwalających na pełną integrację paneli z fasadą budynku bez negatywnego wpływu na proces projektowy i budowlany. Testy zakończyły się sukcesem, potwierdzając pełną adaptacyjność nowego rodzaju ogniw do przyjętych rozwiązań budowlanych, a tym samym zapowiadając możliwość dalszego dynamicznego rozwoju technologii perowskitowej przed oficjalnym wprowadzeniem jej na rynek.


Źródła

DobreWiadomosci.net.pl (na podstawie TVP.pl)

Muratorplus.pl
F5.pl Ekologia
CrazyNauka.pl

Fotografia : Christian Wiediger na Unsplash.com

Powrót

WSPARCIE

+48 727 710 027
KONTAKT@Panele-Sloneczne.com

Magazyn we Wrocławiu
Panattoni Park, Rakietowa 37
54-615 Wrocław

Magazyn w Łodzi
Gospodarz 51a
95-030 Rzgów

NEWSLETTER

panele-sloneczne.com panele-sloneczne.com panele-sloneczne.com