Koniec listopada i początek grudnia roku 2019 zapowiada się jako niezwykle wartościowy okres w procesie rozwoju polskiej branży OZE. Instalacje PV oraz pozostałe Odnawialne Źródła Energii już niebawem będą powszechnie dostępną. Dynamicznie rozwijającą się technologią, staną się też tańsze dzięki nowemu systemowi państwowych dotacji i aukcji.
W wyniku potrzeby szeroko zakrojonej transformacji przemysłu energetycznego, rząd postanowił ustanowić Ministerstwo Klimatu wraz z restrukturyzowanym Ministerstwem Energii. W tym samym czasie powstaje szereg ustaw i projektów administracyjnych. Mają na celu wspomóc transformację energetyczną w Polsce w nadchodzących latach.
Z zamiarem pozyskiwania energii w dużej skali, planuje się wykorzystanie m.in. sieci elektrowni i farm fotowoltaicznych oraz klastrów energii rozproszonej. Takich jak przydomowe instalacje PV. Szczególnie istotne w produkcji i wydatkowaniu prądu mogą się okazać szybko rozwijający się sektor przemysłu elektromobilności oraz prosumencki model wykorzystania energii elektrycznej.
Analizując ostatnie doniesienia medialne, możemy zauważyć. Jak proces przemian klimatycznych w połączeniu z nowymi planami gospodarczymi rządu może realnie wpłynąć na rynek dystrybucji i użytkowanie systemów fotowoltaicznych.
W ubiegłym miesiącu poznaliśmy ministrów, którzy utworzą skład nowego rządu w Polsce. Największe zmiany w strukturze ministerstw dotyczą klimatu i ochrony środowiska oraz wykorzystania OZE w gospodarce krajowej. W wyniku tych zmian, ministerstwa energii oraz przedsiębiorczości i technologii przestały istnieć. Zamiast nich powołano nowe ministerstwo ds. klimatu.
Nowy rząd nie będzie obejmował Ministerstwa Energii, które rozwiązano. Jego obowiązki rozdzielono między inne ministerstwa. Nadzór nad spółkami energetycznymi Skarbu Państwa przejął resort nazwany Ministerstwem ds. Nadzoru Właścicielskiego, którego szefem został Jacek Sasin.
Część zadań dotychczasowego Ministerstwa Środowiska pozostaje w ministerstwie o tej samej nazwie. Resztę przejęło nowo utworzone Ministerstwo ds. Klimatu, na czele którego stanął Michał Kurtyka. Resort zajmuje się zmianami klimatu, programami rozwoju technologii OZE, obniżeniem emisji CO2, NFOŚ, rządowymi programami Mój Prąd i Czyste Powietrze oraz segregacją i wykorzystaniem odpadów.
Michał Woś został szefem nowego Ministerstwa Środowiska, które teraz zarządza zasobami naturalnymi kraju, parkami narodowymi i programami ochrony środowiska.
Ponadto, powstało Ministerstwo Rozwoju pod kierownictwem Jadwigi Emilewicz, wcześniej na czele zlikwidowanego MPiT. Nowy departament rządu zajmuje się sprawami budownictwa i turystyki, które wcześniej należały do zakresu różnych ministerstw.
Przeczytaj więcej o rosnącej roli fotowoltaiki w gospodarce kraju w naszym poprzednim wpisie:
Elektromobilność pozostaje priorytetem rządu, a Polska już jest liderem w wielu jej obszarach – powiedział premier Mateusz Morawiecki 21 listopada podczas „Driving Change Together”, międzynarodowego forum poświęconego zagadnieniom elektromobilności.
Według nowego ministra klimatu Michała Kurtyki, to właśnie dzięki elektromobilności Polska może obecnie wykorzystać wielką szansę na swój gospodarczy wzrost.
Elektromobilność otwiera przed nami drzwi do czystych miast i świeżego powietrza. Jednocześnie stanowi potężną szansę na dynamiczny rozwój gospodarczy, obejmujący wiele sektorów. Polska wykazuje duży potencjał w zakresie budowy i rozwoju pojazdów elektronicznych oraz towarzyszącej im infrastruktury.
– Michał Kurtyka, Minister ds. Klimatu
“Rozwijamy też system ładowania. W przyszłym roku będzie 6 tys. stacji ładowania w całym kraju” – ocenił minister Kurtyka.
Prezentujemy koncepcję budowy podmorskiego przewodu energetycznego i wielkiej farmy wiatrowej niedaleko Bornholmu – taką wizję spółka Orsted. Światowy lider rynku offshore, przedstawiła Polsce, zapraszając do współpracy gospodarczej, jak informuje ‘Puls Biznesu’ z 25 listopada.
W tym roku jesienią, energetyczna współpraca Polski z Danią rozpoczęła nowy rozdział – offshore, czyli pozyskiwanie energii z wiatru na morzu. Firma Orsted, posiadająca udziały państwa duńskiego, została wybrana przez PGE do negocjacji w sprawie wspólnej budowy farm wiatrowych na Bałtyku. Duńska firma ma ambitne plany, które wymagają skali większej niż dotychczas. Polska ma odegrać kluczową rolę w ich realizacji – jak donosi ‘PB’.
Planujemy budowę morskiej farmy wiatrowej o mocy 1 GW koło Bornholmu, na wysokości miejscowości Ronne Banke. Chcemy ją następnie połączyć z nowym interkonektorem, który mógłby zintegrować Polskę z Danią.
– Martin Neubert, szef działu biznesowego offshore w Orsted, wypowiedział się dla ‘Puls Biznesu’.kę z Danią.
Puls Biznesu nr 226 (2019-11-25)
Źródło fotografii tytułowej: Karsten Würth (@karsten.wuerth) w serwisie Unsplash
POMOC
OBSŁUGA
WSPARCIE
+48 727 710 027
KONTAKT@Panele-Sloneczne.com
Magazyn we Wrocławiu
Panattoni Park, Rakietowa 37
54-615 Wrocław
Magazyn w Łodzi
Gospodarz 51a
95-030 Rzgów