0
Twój koszyk jest pusty

Największa farma solarna w Europie rozpoczyna pracę

farma solarna, Największa farma solarna w Europie rozpoczyna pracę

Farma solarna Iberdrola Núñez de Balboa o mocy 500 MW zlokalizowana w regionie Estremadura w Hiszpanii, której budowa zakończyła się pod koniec zeszłego roku, właśnie rozpoczęła swoją działalność komercyjną.

Firma Iberdrola zrobiła decydujący krok w kierunku rozwoju energii fotowoltaicznej. Wszysto to dzięki budowie największej w Europie elektrowni Núñez de Balboa w Usagre (Badajoz). Zakład ten docelowo będzie miał zainstalowaną moc 500 MWp (391 MW maksymalnej mocy przyłączeniowej w sieci). Od momentu oddania go do użytku ma dostarczać czystą energię w ilości, która wystarczy na pokrycie zapotrzebowania 250 tys. osób. Unikając dzięki temu emisji do atmosfery 215 000 ton CO2 rocznie.


Fotowoltaika rewolucjonizuje energetykę na skalę przemysłową

Budowa tego projektu ożywiła lokalny przemysł i stworzyła miejsca pracy dla lokalnych społeczności, dzięki zakupom o wartości 227 mln EUR od około 30 dostawców, którzy brali udział w dostawie modułów fotowoltaicznych, budowie konstrukcji stałych, instalacji falowników, transformatorów oraz pracach budowlanych i inżynieryjnych, związanych z utworzeniem linii elektrycznych i podstacji. Budowa tej farmy solarnej stworzyła rekordową liczbę ponad 1200 miejsc pracy.

Na potrzeby pracy tej elektrowni zainstalowano około 1 430 000 paneli słonecznych. Oczekuje się, że projekt wygeneruje około 832 GWh energii rocznie.

Projekt obejmuje także rozwój całej infrastruktury połączeń sieciowych. Jest wyposażony w 115 falowników. Do konwersji prądu stałego wytwarzanego przez panele fotowoltaiczne na prąd przemienny odpowiedni do użytku przez odbiorców energii. Także ponad 2000 kilometrów kabli średniego i niskiego napięcia. Wytworzona energia opuści elektrownię i trafi do podstacji Bienvenida 400 kV, znajdującej się w miejscowości o tej samej nazwie, a następnie dołączy do ogólnej sieci energetycznej.


Wielka skala – wielkie tempo – wielkie możliwości

Iberdrola potwierdziła, że ​​placówka została ukończona w ciągu około roku, a następnie szybko otrzymała zezwolenie na uruchomienie od hiszpańskiego Ministerstwa ds. Przemian Ekologicznych. Red Eléctrica de España, hiszpański operator sieci energetycznej, rozpoczęła testy energetyczne na początku lutego 2020. Ich sprawne zakończenie sprawiło, że farma PV oficjalnie rozpoczęła swoją działalność w poniedziałek 6 kwietnia.

Iberdrola wcześniej zdołała zabezpieczyć zielone finansowanie z Europejskiego Banku Inwestycyjnego i hiszpańskiego Oficjalnego Instytutu Kredytowego. Podpisała także umowę PPA z Uvesco (BM Supermarcados) obejmującą 391 MW całkowitej mocy projektu w listopadzie 2018 r. Niedługo po sfinalizowaniu początkowej umowy PPA podpisanej z dostawcą usług finansowych Kutxabank w lipcu. Oprócz kolejnej podpisanej w połowie października z dostawcą usług telekomunikacyjnych Euskaltel z siedzibą w Kraju Basków.


Przykład Hiszpanii ukazuje, że dla Europy zbliża się era czystej energii

Czas, gdy Núñez de Balboa będzie figurowała w statystykach jako największa farma słoneczna w Europie, będzie jednak krótkotrwały. Iberdrola planuje bowiem zainstalować farmy energii słonecznej o łącznej mocy 3 GW do 2022 r., z czego 2 GW będą zlokalizowane w regionie Estremadura. Do 2030 r. firma zamierza wdrożyć około 10 GW mocy.

W czerwcu ujawniono plany budowy dwóch instalacji o łącznej mocy 800 MW energii słonecznej. W pobliżu Cuenca, w środkowo-południowym regionie Hiszpanii Castilla-La Mancha, sąsiadującym z Estremadurą. Iberdrola przedstawia również projekt Francisco Pizarro o mocy 590 MW w Estremadurze. Te elektrownie mają zostać podłączone do ogólnej sieci elektrycznej w 2022 roku.


Źródła

Oficjalna strona Iberdrola _ iberdrola.com/about-us/lines-business/flagship-projects/nunez-de-balboa-photovoltaic-plant

PV Tech _ pv-tech.org/news/iberdrola-completes-europes-largest-500mw-solar-giant

PV Magazine _ pv-magazine.com/2020/04/08/europes-largest-solar-park-now-online/

Powrót

WSPARCIE

+48 727 710 027
KONTAKT@Panele-Sloneczne.com

Magazyn we Wrocławiu
Panattoni Park, Rakietowa 37
54-615 Wrocław

Magazyn w Łodzi
Gospodarz 51a
95-030 Rzgów

NEWSLETTER

panele-sloneczne.com panele-sloneczne.com panele-sloneczne.com