0
Twój koszyk jest pusty

Jak prawidłowo zamontować panele słoneczne?

montaż paneli słonecznych, Jak prawidłowo zamontować panele słoneczne?

Panele słoneczne to coraz popularniejsze rozwiązanie dla osób, które chcą produkować własną, zieloną energię i obniżyć swoje rachunki za prąd. Jednak aby cieszyć się pełnymi korzyściami z tej technologii, trzeba zadbać o prawidłowy montaż paneli słonecznych. W tym artykule dowiesz się. Jak to zrobić krok po kroku, jakie są najważniejsze aspekty przy montażu i jak zadbać o konserwację instalacji. Zobacz  jak skorzystać z zielonej energii ze słońca!

Montaż paneli słonecznych wydaje się dość prostym procesem.

Zasadniczo opiera się na aspekcie montażu stelaża na dachu, a potem umiejscowieniu na nim paneli słonecznych. Jednak czy jest to aż tak łatwe? Czy można podłączyć panele słoneczne do instalacji bez uprawnień jakie posiadają zawodowi elektrycy? O tym dowiesz się więcej z tego artykułu.

 

Montaż paneli wydaje się dość prostym procesem, bo zasadniczo opiera się na aspekcie montażu stelaża na dachu.   Potem umiejscowieniu na nim paneli słonecznych. Jednak czy jest to aż tak łatwe? 

Czy można podłączyć panele słoneczne do instalacji bez uprawnień jakie posiadają zawodowi elektrycy? O tym dowiesz się więcej z tego artykułu.

 

Montaż paneli słonecznych – najważniejsze aspekty 

  1. Lokalizacja: Wiadomym faktem jest, że panele słoneczne najlepiej czują się, gdy umiejscowione są w miejscach nasłonecznionych bez dodatków cienia. Najlepszym miejscu w takim wypadku jest umiejscowienie ich na dachu domu/budynku lub na specjalnych stelażach na otwartej przestrzeni.
  2. Kąt nachylenia: W tym wypadku wszystko zależne jest od naszej aktualnej lokalizacji, a dokładnie szerokości geograficznej. Dla Polski standardowy i optymalny kąt nachylenia wynosi około 35 stopni.
  3. Orientacja: Jak już jesteśmy przy kątach nachylenia i lokalizacji. Warto wspomnieć również o orientacji, a dokładnie, w którym kierunku powinno się ustawiać panele słoneczne. Najlepszymi w tym wypadku okażą się kierunki: południowy-wschód oraz południowy-zachód. W przypadku innych ustawień możemy narazić się na delikatne spadki produkowanego prądu.
  4. Konstrukcja dachu: Panele słoneczne swoje ważą, a w połączeniu z blachodachówką lub dachówką, to już kilkanaście ton obciążenia dla dachu. Montaż paneli solarnych musi zostać skonsultowany z fachowcami jak np. dekarze, którzy ocenią czy nasz dach wytrzyma ewentualne obciążenie.

A teraz montaż:

  1. Montaż: Skoro omawiamy aspekty montażu paneli słonecznych. Warto również wspomnieć o tym, że najlepiej jeśli wykonają go specjaliści, jeśli podłączymy panele w nieodpowiedni sposób, to możemy narazić się nie tylko na osłabione działanie instalacji, ale i ryzyko pożaru lub uszkodzenia paneli.
  2. Połączenia elektryczne: Zależy nam na generowaniu energii i obniżeniu rachunków za prąd, a więc przeprowadzenie testów instalacji leży jak najbardziej w naszym zainteresowaniu.
  3. Montaż inwertera: Bardzo istotnym jest by zaopatrzyć całą instalację w inwerter lub „konwerter”, który przetworzy energię wyprodukowaną przez panele słoneczne na prąd, który możemy używać w gniazdkach.
  4. Konserwacja: Wyjątkowo ważny podpunkt. Bez regularnej konserwacji i oceny sprawności paneli możemy narazić się na straty energii, a tym samym pieniędzy. Dodatkowo mowa tutaj również o zanieczyszczeniach takich jak liście lub pył. Brudne panele = mało wydajne panele.
  5. Zgodność z przepisami: O ile aspekty montażu typu kąt nachylenia itd. Nie są tak istotne, bo to zawsze idzie poprawić, tak montaż zgodnie z przepisami, a ponadto paneli renomowanych firm typu Ja Solar lub Huawei, to bardzo ważna rzecz. Montując panele solarne niezgodnie z przyjętymi normami nie tylko możemy utracić sporą część energii, ale i narazić się na kary pieniężne.

Jak wygląda montaż przez fachowców?

Najprościej będzie to napisać na przykładzie, a za odpowiedni posłuży nam Pan Jan. Jan mieszka w Polsce i nazywa się Kowalski.

Pan Jan postanowił zainwestować pieniądze w panele słoneczne, aby zmniejszyć swoje rachunki za prąd i pomóc środowisku. Zdecydował się na zatrudnienie profesjonalnej firmy, która zajmuje się montażem paneli słonecznych. Po podpisaniu umowy i ustaleniu szczegółów, ekipa montażowa rozpoczęła pracę.

Pierwszym krokiem było przeprowadzenie wizji lokalnej, aby dokładnie określić najlepsze miejsce dla paneli słonecznych. Następnie przeprowadzono inspekcję dachu. Aby upewnić się, że jest wystarczająco mocny i wytrzymały, aby pomieścić całą instalację paneli solarnych.

Po wykonaniu niezbędnych pomiarów i obliczeń, ekipa rozpoczęła instalację paneli słonecznych. Każdy panel został dokładnie zamocowany do dachu za pomocą specjalnych uchwytów i śrub. Po zakończeniu montażu paneli, ekipa podłączyła inwerter. Który i przetwarza energię słoneczną na energię elektryczną. Zostało również zainstalowane narzędzie do zdalnej obsługi paneli, które umożliwia monitorowanie ich pracy i optymalizację wydajności systemu.

Testy

Po zakończeniu montażu ekipa przeprowadziła testy, aby upewnić się, że system działa poprawnie i bezpiecznie. Pan Jan otrzymał również instrukcje, jak dbać o swoje panele słoneczne i jak regularnie je konserwować, aby zapewnić ich wysoką wydajność.

Dzięki nowemu systemowi paneli słonecznych, Pan Jan będzie mógł cieszyć się z niższych rachunków za prąd i korzystać z zielonej energii, która nie szkodzi środowisku.

Podsumowując Pan Jan jest szczęśliwym producentem zielonej, czystej energii. A jak jest z Tobą? Jesteś gotowy na zmiany i inwestycję w swoją przyszłość?

Powrót

WSPARCIE

+48 727 710 027
KONTAKT@Panele-Sloneczne.com

Magazyn we Wrocławiu
Panattoni Park, Rakietowa 37
54-615 Wrocław

Magazyn w Łodzi
Gospodarz 51a
95-030 Rzgów

NEWSLETTER

panele-sloneczne.com panele-sloneczne.com panele-sloneczne.com