0
Twój koszyk jest pusty

Moc instalacji fotowoltaicznej 50 kW w firmie – założenia opłacalności, zasady i finansowanie

fotowoltaika 50 kW, Moc instalacji fotowoltaicznej 50 kW w firmie – założenia opłacalności, zasady i finansowanie

Moc instalacji fotowoltaicznej 50 kW w firmie – założenia opłacalności, zasady i finansowanie

Instalacja fotowoltaiczna w firmie to jeden ze sposobów na to, by w długim okresie zoptymalizować koszty związane z wykorzystaniem energii elektrycznej. W przypadku dużych przedsiębiorstw szczególnie istotne jest dobranie mocy infrastruktury do zapotrzebowania. Jak wygląda opłacalność takiej instalacji o mocy 50 kW w firmie?

Fotowoltaika dla firm – czym różni się instalacja dla przedsiębiorstwa od paneli słonecznych dla domu?

Fotowoltaika to temat, który od lat już nie schodzi z ust opinii publicznej, wskazującej na jej funkcjonalność, bezawaryjność, potencjał do generowania oszczędności oraz niezależność od zmian cen energii elektrycznej. Nieco inaczej jednak wygląda koncepcja instalowania fotowoltaiki w domu jednorodzinnym, a inaczej w firmie. Na czym polega różnica?

Pierwsza i najważniejsza różnica leży w skali inwestycji. Do zapewnienia odpowiednich warunków w domu, nierzadko wystarczająca okaże się mała instalacja fotowoltaiczna, wyposażona w kilka paneli słonecznych. By jednak firma w ogóle zauważyła jakąkolwiek zmianę, niezbędne będzie uwzględnienie znacznie wyższej mocy infrastruktury, co wiąże się również z większymi wydatkami i wyższym ryzykiem, że inwestycja została dobrania nieadekwatnie do bieżącego zapotrzebowania. Różnica pomiędzy instalacją dla domu i firmy polega także na źródłach finansowania i dotowania infrastruktury fotowoltaicznej. Obecnie w Polsce funkcjonuje kilka programów, które skierowane są tylko do klientów indywidualnych, podczas gdy fotowoltaika dla biznesu posiada inne programy dotowania inwestycji.

Ile kosztuje instalacja 50 kW? Umiejscowienie, ilość paneli, montaż: co musisz mieć w cenie żeby się opłacało?

Instalacja PV w firmie opłacalność w przypadku granicznej mocy 50 kW – czy to możliwe? Zgodnie z przepisami infrastruktura o maksymalnej mocy 50 kW uznana jest za mikroinstalacje. W przypadku przekroczenia tej bariery firma musi wywiązać się z dodatkowych prawnych wymagań, które znacznie komplikują całą procedurę. Sprawdźmy jednak. Czy farma fotowoltaiczna 50 kw zysk.

Zacznijmy od kosztów. By instalacja generowała moc 50 kW. Niezbędne będzie zastosowanie około 130 – 160 modułów. Precyzyjne ustalenie liczebności modułów zależy bezpośrednio o mocy każdego elementu. W przypadku usługi montażu paneli na dachu taka instalacja będzie idealnym rozwiązaniem dla firm. Których roczne zużycie energii wynosi w granicach 42 000 kWh. Oczywiście w temacie opłacalności całej inwestycji nie można pominąć dodatkowych kosztów.

Jeśli z różnych względów panele mają być umiejscowione w gruncie. Koszt instalacji będzie wyższy. Więcej zapłacimy także za gwarancję niezawodności instalacji i jej cykliczny przegląd. W analizie opłacalności trzeba przede wszystkim zastanowić się, czy farma fotowoltaiczna 50 kw to dla naszej firmy zysk, czy raczej niepotrzebna inwestycja. Uśredniając cena takiej infrastruktury to około 150 tysięcy złotych.

Farma fotowoltaiczna 50 kW zysk. Czyli ile prądu wyprodukuje elektrownia fotowoltaiczna rocznie?

Ile w praktyce prądu jest w stanie wyprodukować farma fotowoltaiczna o mocy 50 kW? Tutaj musimy wziąć pod uwagę zmienność poziomu nasłonecznienia w Polsce. Możemy jednak posłużyć się średnimi. Które wskazują na poziom około 1000 kWh na metr kwadratowy. 

Oznacza to, że nasza instalacja w ciągu roku wytworzy do 50 000 kWh, zapewniając optymalne warunki do generowania oszczędności z tytułu niskich rachunków za prąd. 

Fotowoltaika 50 kW: co warto wiedzieć o zasadach budowy farmy fotowoltaicznej dla firm?

Jak wyglądają najważniejsze zasady związane z budową farmy fotowoltaicznej dla firm? Najważniejsza kwestia to bariera 50 kW. Wszystkie instalacje do tej mocy traktowane są jako mikroinstalacje. W takim układzie użytkownik systemu uznany jest za prosumenta, czyli firmę, która wytwarza prąd jedynie na swoje potrzeby. Jeśli w analizie opłacalności zdecydowano, że fotowoltaika powinna mieć wyższą moc. Firma zostanie określona jako wytwórca energii elektrycznej i będzie mogła sprzedawać nadwyżki prądu na rynku. To jednak wiąże się z dodatkowymi wymaganiami prawnymi, które często nie idą w parze z prostotą inicjatywy wdrożenia instalacji fotowoltaicznej w naszej firmie.

Warto pamiętać, że instalacja FV do 50 kWh zarezerwowana jest dla firm. Które posiadając kompleksową umowę z dostawcą, nie mogą jako głównej działalności, produkować energii elektrycznej. 

Wysokie koszty to główna bariera dla inwestycji w OZE: fotowoltaika dla firm – dotacje i dofinansowania na kolejne lata

Jak wcześniej wspomniano, średni koszt instalacji fotowoltaicznej 50 kW to około 150 tysięcy złotych. Nie dziwi więc fakt, że dla wielu podmiotów inwestycja ta jest niemożliwa do zrealizowania ze względu na wysokie koszty. Na szczęście od kilku lat regularnie odnawiane są programy dotacyjne. Które realnie wspierają w procesie finansowania całej infrastruktury i obniżają ponoszone koszty nawet o kilkadziesiąt procent.

Jakie dofinansowania fotowoltaika są obecnie możliwe do uzyskania przez firmy zainteresowane instalacją fotowoltaiczną? Wśród wielu dostępnych na rynku inicjatyw warto wymienić przede wszystkim:

  • Energia Plus – do 50% kosztów związanych z inwestycją w fotowoltaikę (dla ORC) lub pożyczka do 85% kosztów kwalifikowanych;
  • Premia termomodernizacyjna – Dofinansowanie do kredytu;
  • Białe Certyfikaty – wysokość dotacji uzależniona od oszczędności w energii;
  • Program FEnIKS – dotację i podwyżki dla firm;
  • Gwarancja Biznesmax – zabezpieczenie do 80% wartości kredytu.

Jeśli więc główną barierą dla naszej firmy jest brak funduszy. Warto zainteresować się aktualnymi dotacjami – to realne wsparcie. Które przybliży nas do wdrożenia tego innowacyjnego rozwiązania.

Kiedy fotowoltaika się nie opłaca i czy nadal warto inwestować w PV w 2023 roku?

Wiele mówi się o nieopłacalności inwestycji w fotowoltaikę w 2023 roku. Od razu uspokajamy – myśląc o długoterminowej stopie zwrotu w horyzoncie 5-10 lat. Fotowoltaika 50 kw to wciąż zysk dla firm. Oczywiście dużo zależy od takich czynników jak optymalizacja mocy do zużycia energii. Jakość paneli i komponentów, odpowiednie ustawienie paneli. 

Jednak biorąc pod uwagę najświeższe informacje o żywotności infrastruktury, możemy z łatwością stwierdzić. Że po tych kilku latach. Kiedy instalacja będzie się zwracać. Technologia ta zapewni nam już tylko dodatkowy zysk. Jeśli firmy twierdzą, że fotowoltaika jest nieopłacalna. Może mieć to związek z ich złymi doświadczeniami. Na rynku znaleźć możemy wiele przykładów instalacji źle ułożonych, drogich pod względem montażu, awaryjnych, a także nie optymalnie dobranych pod kątem zapotrzebowania firmy. To znacznie wydłuża czas zwrotu inwestycji. Dlatego tak ważne jest. By cały proces był nadzorowany przez ekspertów.  Którzy pomogą dobrać odpowiednie rozwiązanie i zajmą się jego instalacją 

Powrót

WSPARCIE

+48 727 710 027
KONTAKT@Panele-Sloneczne.com

Magazyn we Wrocławiu
Panattoni Park, Rakietowa 37
54-615 Wrocław

Magazyn w Łodzi
Gospodarz 51a
95-030 Rzgów

NEWSLETTER

panele-sloneczne.com panele-sloneczne.com panele-sloneczne.com