0
Twój koszyk jest pusty
PolishEnglishUkrainianGermanCzechSlovakRomanianNorwegianLithuanianHungarianSpanish

Jak uzyskać dofinansowanie na instalację paneli fotowoltaicznych?

panele fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne służą pozyskaniu energii elektrycznej z promieniowania słonecznego. To prosty sposób, aby pozyskać energię z odnawialnych źródeł energii, w tym przypadku ze słońca. Co istotne, przy takiej inwestycji możesz ubiegać się o dopłaty. Jeżeli więc planujesz zainwestować w pozyskanie czystej energii właśnie poprzez panele fotowoltaiczne – dofinansowanie jest w tym momencie zalecanym sposobem na to, aby twoja instalacja powstała z zastosowaniem najwyższej jakości podzespołów, po wyraźnie obniżonych kosztach.

Sprawdź więc, jak wygląda podsumowanie obecnego systemu najpopularniejszych powszechnie dostępnych programów, oferujących dofinansowanie do paneli fotowoltaicznych.


Panele fotowoltaiczne –dofinansowanie w ramach jakich programów?

Energia pozyskiwana ze słońca szybko zyskuje na popularności. W związku z tym rośnie też liczba dofinansowań takich inwestycji. Taki stan rzeczy oczywiście cieszy, ponieważ sama instalacja jest sporym wydatkiem, rzędu co najmniej kilkunastu tysięcy złotych. Na szczęście dotacje do kolektorów słonecznych pozwalają w dużym stopniu pokryć koszty inwestycyjne.

Jeśli chodzi o panele fotowoltaiczne, dofinansowanie na  ma różne formy w zależności od wybranego programu wsparcia. Jako beneficjent możesz otrzymać pomoc w formie pożyczki czy bezzwrotnych dotacji. Wsparcie oferują instytucje rządowe, samorządowe i prywatne.

Największą pomoc w tym zakresie oferuje Unia Europejska, aczkolwiek państwa członkowskie indywidualnie decydują o rodzajach i formach programów. Środki pochodzące z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wykorzystują Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, jak również władze wojewódzkie na terenach gmin.

Dofinansowanie do paneli słonecznych możesz otrzymać przede wszystkim z trzech programów:

  • Mój Prąd,

  • Energia Plus,

  • Czyste Powietrze.

O pomoc w złożeniu wniosku możesz ubiegać się bezpośrednio u firm sprzedających i montujących instalacje fotowoltaiczne. Kwota dofinansowania do paneli fotowoltaicznych zależy od warunków zawartych w poszczególnych programach.


Jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznej?

Sprawdź, co powinieneś wiedzieć
o trzech głównych programach wsparcia.

Panele fotowoltaiczne Program Mój Prąd

Jest to program ogólnopolski, który dofinansowuje zakup i montaż paneli fotowoltaicznych. W ramach tego programu możesz uzyskać do 5 tys. zł. Łączny budżet na lata 2019-2024 wynosi 1 mld zł.

Pamiętaj, że z programu Mój Prąd możesz skorzystać, jeśli jest to instalacja o mocy od 2 kW do 10 kW. Program jest skierowany do gospodarstw domowych. A zatem nie możesz z niego skorzystać, jeśli prowadzisz firmę.

Bezzwrotna pomoc w formie dofinansowania to 50% kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 5 tys. zł. Przydzielaniem dofinansowania na ogniwa fotowoltaiczne z programu Mój Prąd zajmuje się Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Od 31.03.2020 r. wniosek o dofinansowanie możesz złożyć wyłącznie elektronicznie. We wniosku musisz podać przede wszystkim swoje dane osobowe, numer rachunku bankowego oraz dane dotyczące instalacji fotowoltaicznej.

Więcej o tym jak to zrobić dowiesz się w dalszej części tego artykułu.

Program Czyste Powietrze

Celem programu Czyste Powietrze jest ograniczenie emisji szkodliwych substancji do środowiska, które powstają w wyniku ogrzewania domów wykorzystujących przestarzałe źródła ciepła. Jeśli skorzystasz z tego programu, kwotę dofinansowania możesz spożytkować na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej.

Podobnie jak w programie Mój Prąd, także w tym przypadku jako beneficjent będziesz mógł otrzymać do 5 tys. zł dotacji na mikroinstalację o mocy 2-10 kW. Dodatkowo do 30 tys. zł możesz otrzymać w ramach dotacji, jeśli w domu wykonasz termomodernizację, instalację fotowoltaiczną oraz wymienisz źródła ciepła na pompę ciepła typu powietrze-woda. Tutaj roczne kryterium dochodu beneficjenta wynosi do 100 tys. zł dla osób prywatnych oraz 30-krotność kwoty minimalnego wynagrodzenia w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej.

O podwyższone dotacje do 37 tys. zł mogą ubiegać się osoby uboższe, z limitem miesięcznych dochodów w wysokości 1400 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym i 1960 zł w gospodarstwie jednoosobowym.

Co ważne, prace nad instalacją musisz zakończyć nie później niż 30 miesięcy po złożeniu wniosku i przed końcem czerwca 2029 roku.

Dofinansowanie do kolektorów słonecznych w ramach programu Czyste Powietrze przydziela Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Program Energia Plus

Ogólnopolskim programem jest również Energia Plus. Jego celem jest rozwój rynku prosumenckiego w Polsce, który ma wspierać powstawanie nowych instalacji OZE, a zwłaszcza instalacji fotowoltaicznych o mocy do 500 kW. Jest to program optymalny dla małych oraz średnich przedsiębiorstw.

Możesz starać się o dofinansowanie z tego programu, jeśli jesteś przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy z dnia 6 marca 2018 roku. Łącznie możesz otrzymać pożyczkę, która pokryje 85% kosztów kwalifikowanych (od 0,5 do 300 mln zł), lub dotację pokrywającą do 50 proc. kosztów kwalifikowanych (wymóg zastosowania technologii ORC). Maksymalny okres pożyczki to 15 lat. Dla udzielenia pożyczki przedsiębiorca musi mieć wkład własny w wysokości co najmniej 15 proc. kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia.

Wniosek wypełnisz i złożysz w wersji elektronicznej przez Generator Wniosków o Dofinansowanie (GWD) na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.


https://u329689.stronazen.pl/wydarzenia-branzowe-2019/wyniki-dzialania-programu-moj-prad-pod-koniec-roku-2019/


Dofinansowanie do fotowoltaiki dla gospodarstwa domowego z programu Mój Prąd – krok po kroku

Jeśli prowadzisz gospodarstwo domowe i interesują Cię ogniwa fotowoltaiczne, o dofinansowanie z programu Mój Prąd możesz ubiegać się tylko po złożeniu e-wniosku. To najprostsza forma dofinansowania na zakup i montaż paneli słonecznych. Od 31 marca 2020 roku wniosek złożysz wyłącznie przez Internet. Będziesz do tego potrzebować profilu zaufanego lub e-dowodu. Jeśli chcesz złożyć wniosek, postępuj zgodnie z poniższą instrukcją:

  1. Wejdź na portal GOV.PL i kliknij przycisk „Złóż wniosek o dofinansowanie”.

  2. Zaloguj się profilem zaufanym lub e-dowodem.

  3. Wypełnij wniosek i uzupełnij dane kontaktowe.

  4. Dołącz wymagane załączniki (kopia faktury za dostawę i montaż instalacji fotowoltaicznej, dowód zapłaty, zaświadczenie Operatora Sieci Dystrybucyjnej potwierdzające montaż licznika wraz z numerem Punktu Poboru Mocy, oświadczenie o samodzielnym montażu instalacji (jeśli instalacja jest montowana samodzielnie), pełnomocnictwo (jeśli wniosek składany jest w imieniu osoby fizycznej ubiegającej się o dofinansowanie)).

  5. Sprawdź i podpisz wniosek elektronicznie profilem zaufanym lub e-dowodem.

  6. Wyślij wniosek z załącznikami.

Usługa jest bezpłatna. Potwierdzenie złożenia wniosku otrzymasz na skrzynkę ePUAP w panelu Mój GOV oraz na podany we wniosku adres e-mail. Pamiętaj, że po wysłaniu wniosku nie możesz go edytować. O błędach lub brakach będziesz informowany we wiadomościach dostarczonych na Twój adres e-mail.


Jak widzisz, jeśli chcesz zainstalować kolektory słoneczne, dofinansowanie na taką inwestycję możesz uzyskać z kilku programów. Sprawdź, do którego programu kwalifikuje się Twoja instalacja i złóż wniosek. Jeśli jesteś właścicielem gospodarstwa domowego, najprościej złożyć wniosek o dofinansowanie do 5 tys. zł z programu Mój Prąd.


Źródła

Oficjalne strony rządowych programów wsparcia oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Fotografia : iStock

Powrót

WSPARCIE

+48 727 710 027
KONTAKT@Panele-Sloneczne.com

Magazyn we Wrocławiu
Panattoni Park, Rakietowa 37
54-615 Wrocław

Magazyn w Łodzi
Gospodarz 51a
95-030 Rzgów

NEWSLETTER

panele-sloneczne.com panele-sloneczne.com panele-sloneczne.com