W ostatnich latach coraz częściej spotykamy się z rozwiązaniami pozwalającymi na zmniejszenie naszego wpływu na środowisko naturalne. Na rynku pojawiają się coraz lepiej funkcjonujące panele słoneczne. Cena tych podzespołów może dawać wskazówki co do jakość paneli… Dotyczy to również sposobu pozyskiwania energii elektrycznej. Co przekłada się na zwiększenie zainteresowania domowymi instalacjami fotowoltaicznymi. Dodatkową zachętę stanowi rosnąca moda na ekologiczny styl życia oraz deklaracje największych dostawców prądu w kraju. Którzy zapowiadają otwieranie nowych elektrowni słonecznych. Na rynku pojawiają się coraz lepiej funkcjonujące, ekonomiczniejsze panele słoneczne. Cena tych podzespołów może dawać wskazówki co do jakości kupowanego sprzętu. Jeśli więc interesuje nas fotowoltaika, sklep internetowy będzie zapewne pierwszym miejscem. W jakim sprawdzimy dostępność instalacji i ich ceny.
Już na pierwszy rzut oka dostrzec jednak można wyraźne różnice w kosztach związanych z zakupem obecnych na rynku produktów. Dobrze wiedzieć, z czego się one biorą oraz czy niższa cena przekłada się na obniżoną jakość paneli. Dlatego większość sprzedawców oferuje profesjonalne usługi doradcze. Które pomogą dobrać i wycenić system zgodnie z zakładanym budżetem i naszymi indywidualnymi preferencjami.
Ceny instalacji fotowoltaicznych dla domów jednorodzinnych wahają się od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Różnice pojawiają się już na poziomie kosztu pojedynczych elementów i wynikają w głównej mierze z technologii używanych przez producentów. Niemal każdy oferujący panele słoneczne sklep internetowy lub stacjonarny posiada w asortymencie artykuły co najmniej kilku popularnych firm. W obrębie marki można też zazwyczaj znaleźć panele zbudowane z ogniw różnego typu.
W takiej sytuacji przyjmuje się, że najtańsze są amorficzne. Które spotyka się wyjątkowo rzadko ze względu na niską wydajność. Wyższą efektywnością odznaczają się polikrystaliczne, a najwyższą z powszechnie dostępnych – ogniwa monokrystaliczne. Oczywiście nieustannie trwają badania nad rozwojem tej branży. Więc z czasem na pewno pojawią się jeszcze lepsze i przystępniejsze cenowo rozwiązania. Pamiętać jednak musimy, że ceny podobnych paneli mogą znacząco się różnić także w zależności od naszego miejsca zamieszkania.
Kolejnym elementem wpływającym na ostateczny koszt instalacji fotowoltaicznej jest jej umiejscowienie i zapotrzebowanie naszego gospodarstwa domowego na energię elektryczną. Wybierając panele słoneczne. Cena ustalana jest zawsze indywidualnie ze względu na różnice w zużyciu prądu i umiejscowieniu budynków, na których mają się one znaleźć.
Przyjmuje się, że najmniejsze i jednocześnie najtańsze systemy zapewniają pokrycie zapotrzebowania na 3 kW. A ich cena oscyluje zazwyczaj ok. 20000 zł. Podczas kiedy instalacje generujące 10 kW to koszt zbliżony nawet do 50000 zł. W tych kwotach zawiera się także ich montaż i dodatkowe urządzenia pozwalające na prawidłowe działanie całości (jak na przykład falowniki, czyli inwertery PV).
Ostateczna suma, jaką wydamy, może być też zależna od położenia naszego domu i konstrukcji dachu. Jeżeli nie dociera do niego światło słoneczne lub żadna z połaci nie jest zwrócona na południe, może zajść konieczność umiejscowienia paneli na specjalnym rusztowaniu w innej części działki. Co w pewnych sytuacjach nieco zwiększy koszty.
Biorąc pod uwagę wszystkie z wymienionych zależności. Z pewnością łatwiej nam będzie rozeznać się w sytuacji panującej na rynku i tym, że tańsze panele nie muszą być gorsze. Pamiętajmy też o konieczności indywidualnej wyceny projektu. Która może znacząco odbiegać od zaplanowanego budżetu. Jednak sprawi, że system fotowoltaiki będzie idealnie dopasowany do naszych potrzeb.
POMOC
OBSŁUGA
WSPARCIE
+48 727 710 027
KONTAKT@Panele-Sloneczne.com
Magazyn we Wrocławiu
Panattoni Park, Rakietowa 37
54-615 Wrocław
Magazyn w Łodzi
Gospodarz 51a
95-030 Rzgów