0
Twój koszyk jest pusty

Nowa generacja paneli 500W zmieni rynek fotowoltaiki

panele 500w, Nowa generacja paneli 500W zmieni rynek fotowoltaiki

Dwójka producentów modułów PV z Chin, Risen Energy oraz Trina Solar, zaprezentowali pierwsze nowego typu panele fotowoltaiczne o mocy 500W wykonane w konstrukcji z 50 ogniw.

W jaki sposób ta innowacja może wpłynąć na zmiany na globalnym rynku Odnawialnych Źródeł Energii, ze szczególnym podkreśleniem rynku PV?

Dla zastosowań, gdzie jest do dyspozycji duża powierzchnia, szczególnie komercyjnych, a zwłaszcza na skalę użyteczności publicznej, ma to naprawdę wielkie znaczenie. (…)

Możesz po prostu użyć mniejszej liczby modułów – zmniejsza to koszty obsługi i obniża ogólny koszt bilansu systemowego.

— Barry Cinnamon, CEO firmy instalacyjnej dla modułów PV i magazynów energii Cinnamon Energy Systems

Oszczędność kosztów celem obecnego rozwoju technologii

Jeśli dzięki wzrostowi mocy modułów wystarcza ich mniej, aby osiągnąć zakładaną wydajność projektu – można spodziewać się spadku kosztów, ponieważ takie moduły staną się ekonomicznie opłacalne. Nie wystarczy jednak sam wzrost mocy paneli. Znaczącym obszarem całościowych projektów instalacji, który przyniesie redukcję kosztów, są bowiem elementy mocowań i moduły śledzące.

Matt Kesler, szef ds. technologii w OMCO Solar, amerykańskiej firmie zajmującej się montażem stelaży i modułów śledzących, twierdzi, że w wyniku dopasowania do technologii paneli dużej mocy obniżą się koszty stelaży i urządzeń śledzących na moduł. To zaś obniży koszt pracy instalacji w przeliczeniu na wat mocy. Proces produkcji będzie faworyzował te stojaki i urządzenia śledzące, które zostały zaprojektowane z myślą o ergonomii. Jako uzasadnienie wskazuje, że gdy panele słoneczne będą coraz większe, będą też coraz cięższe i szersze. Jeśli w modułach śledzących i elementach mocowań znajdą się funkcje, które pomagają w rozmieszczeniu modułów, będzie to miało większą wartość.

Wspólne stanowisko między instalatorami ankietowanymi przez międzynarodowy magazyn branżowy ‘PV Magazine’ stwierdza, że przeciętny zainstalowany moduł obecnie osiąga najlepszą sprawność przy mocy 380 W. Oznacza to, że najnowsze panele Risen i Trina dostarczają około 31% więcej mocy niż przeciętny zainstalowany panel. Cytowany już Barry Cinnamon podkreśla, że 10 lat temu średnia moc modułu wynosiła około 250 W. I choć dysponujemy na dziś dość dokładnymi szacunkami, nowej generacji panele słoneczne mają przed sobą długą drogę, zanim staną się standardami branżowymi, nie mówiąc już o stanowieniu wzorców dla przeciętnej instalacji PV.

Przemysł potrzebuje około pięciu lat, aby zmienić cały sprzęt montażowy na nowy. (…)

Kupowanie nowego sprzętu wymaga dużo pracy, ponieważ często nie można go przeprogramować … Mówimy tu o okresie od trzech do pięciu lat, aby zmienić cały ten sprzęt.

— Barry Cinnamon, CEO Cinnamon Energy Systems

 


Specyfikacja nowych modułów – panele 500W Risen

Panele 500w produkowane przez Risen wykonane zostały na bazie sprawdzonej technologii HTJ, jednak wykorzystują one zupełnie nowy rodzaj ogniwa. Składają się z 50 w połowie ciętych monokrystalicznych płytek M12 (każda o wymiarach 210 mm). Przyjęta konstrukcja sprawia, że ten nowy rodzaj modułu jest większy i cięższy. Inaczej niż w przypadku paneli 60-ogniwowych obecnie uznawanych za branżowy standard. Według wyników testów, udostępnionych przez spółkę Risen mediom w grudniu 2019, sprawność nowego rodzaju modułu sięga 20,2%.

Risen stwierdza, że zastosowanie płytki waflowej mono M12 zapewniło zauważalną przewagę w kwestii ograniczenia kosztów produkcji. Świadczą o tym wzrosty wydajności do 30%. Również spadek LCOE [koszt pozyskania energii zależny od źródła] o 6% i spadek kosztów BOS [równowagi systemowej] o 9,6%.


Wpływ innowacji na sektor mikro-instalacji PV i wsparcie energetyki rozproszonej

Najbardziej na obecnych innowacjach skorzysta sektor C&I [użytkownicy komercyjni i przemysłowi] – jak stwierdza Jock Patterson z firmy Fronius USA, zajmującej się falownikami. Ekspert przewiduje ich obecność na dachach, na których jest mało miejsca i dlatego potrzeba tam modułów o wyższej wydajności. Liczący się dostawcy mogą w związku z tym odczuć presję rynkową na dostarczanie falowników obsługujących napięcie 1500 V. Jeśli nie zapewnią takiej opcji, mogą tracić zlecenia na instalację dużych projektów na dachach.

Jest jednak mało prawdopodobne, aby zmiana ta dotyczyła całej branży. Oczekuje się, że mieszkaniowy rynek energii słonecznej będzie miał niewielki bezpośredni wpływ na rozwój sytuacji związanej z dostępnymi na rynku modułami o większej mocy. Wynika to z prostych uwarunkowań instalacyjnych. Ponieważ miejsce na dachu jest zwykle ograniczone, przestrzenie robocze ustawione są pod kątem. Pracownicy muszą mieć możliwość przenoszenia modułów na drabiny. Cokolwiek wykraczającego poza standardowy moduł 60-ogniwowy o wymiarach 1×1,6 m może okazać się kłopotliwe.

Nadzieja dla instalatorów sektora mieszkaniowego, z którymi rozmawiał przedstawiciel ‘PV Magazine’, leży w tym, że technologie zastosowane przy doprowadzeniu modułów do maksymalnej mocy 500 W ostatecznie zostaną użyte do produkcji ich 60-ogniwowych odpowiedników o niższej mocy wyjściowej. To mogłoby sprawić, że w ostatecznym rozrachunku instalacje przydomowe będą zajmować mniej miejsca na dachu, zapewniając jednocześnie więcej energii. Zauważalnie obniżyłoby to koszty nowego bilansu systemowego.


Dynamiczny rozwój instalacji PV dużej skali – a co przyniesie przyszłość? – panele 500W

Jak widać na podstawie przedstawionych danych, dynamiczny rozwój wynika z pojawienia się na rynku najnowszych technologii. Rozwój można przewidywać w sektorze farm PV i instalacji fotowoltaicznych w dużej skali, zwłaszcza tych zlokalizowanych poza dachami obiektów mieszkalnych.

Jeżeli chcemy wykorzystać duże oszczędności, jakie daje potencjalnie zastosowanie modułów o mocy 500W i wyższej, również w ramach sektora mikro-instalacji przydomowych, to w najbliższej przyszłości musi zacieśnić się współpraca pomiędzy producentami technologii z różnych segmentów rynku. Zachodzi potrzeba usprawnienia technologii całej infrastruktury o wspólne osiągnięcia producentów modułów PV o najwyższej mocy. Również producentów elementów instalacyjnych, mechanicznych i technologii śledzących.

Tymczasem postęp technologiczny nie ustaje. Risen Energy twierdzi, że przy implementacji najnowszej technologii do 60-komórkowych paneli PV może w niedługim czasie z łatwością osiągnąć 600 Wp mocy wyjściowej.



Nowe produkty Risen o wysokiej mocy znajdą Państwo
także w aktualnej ofercie Panele-Sloneczne.com

panele 500w

Panele Słoneczne RISEN w Panele-Sloneczne.com


Źródła :

PV-Magazine _ pv-magazine.com/2020/03/06/how-the-new-generation-of-500-watt-panels-will-shape-the-solar-industry/

PV-Tech _ pv-tech.org/news/sen-hails-potential-of-worlds-first-500w-efficiency-module

Fotografia _ iStock

Powrót

WSPARCIE

+48 727 710 027
KONTAKT@Panele-Sloneczne.com

Magazyn we Wrocławiu
Panattoni Park, Rakietowa 37
54-615 Wrocław

Magazyn w Łodzi
Gospodarz 51a
95-030 Rzgów

NEWSLETTER

panele-sloneczne.com panele-sloneczne.com panele-sloneczne.com