0
Twój koszyk jest pusty

Giganci paliw kopalnych inwestują w fotowoltaikę offshore

pv offshore, Giganci paliw kopalnych inwestują w fotowoltaikę offshore

PV offshore. Norweski producent energii Equinor wraz z włoskim kontrahentem naftowym Saipem przymierzają się do budowy wielkopowierzchniowych pływających farm fotowoltaicznych. Energia odnawialna produkowana na nabrzeżu ma wykorzystywać technologię opracowaną przez oddział Saipem, Moss Maritime.

W ubiegły piątek grupa naftowa Equinor z Norwegii oraz kontrahent naftowy i gazowy Saipem z Włoch, posiadający 30% udziałów włoskiego giganta energetycznego Eni, poinformowali o podpisaniu umowy o wspólnym stworzeniu „parku technologicznego pływających paneli słonecznych do zastosowań przybrzeżnych.”


Planowane jest stworzenie modułowego systemu, zaprojektowanego w celu łatwej produkcji elementów, ich transportu i instalacji. Projekt offshore PV ma oprzeć się na technologii stworzonej przez jednostkę Saipem, Moss Maritime, od lat świadczącą usługi inżynieryjne dla morskiego przemysłu naftowego i gazowego, a obecnie także dla sektora Odnawialnych Źródeł Energii. Poza tą informacją firmy jak dotąd nie odsłoniły przed ekspertami branżowymi żadnych dodatkowych szczegółów technicznych.

Saipem ogłosił, że dla firmy „ambicją jest stać się jednym z wiodących dostawców rozwiązań w pobliżu wybrzeży i obszarów morskich dla pływających parków paneli słonecznych. Spółka twierdzi, że technologię można będzie stosować także na terenach mniejszych zbiorników wodnych, oraz na obszarach charakteryzujących się dużą siłą wiatru.

Equinor to firma wcześniej znana jako gigant naftowy Statoil. Spółka ogłosiła plany wkroczenia na rynek fotowoltaiki w lutym 2017 r., tuż po uruchomieniu funduszu dla OZE o wartości 197 mln USD. Równolegle firma zmieniła nazwę na Equinor, aby podkreślić swoje przejście na produkcję czystej energii ze źródeł odnawialnych.

Także włoski Saipem niedawno poszerzył działalność na sektor energii odnawialnej. W listopadzie spółka pozyskała dwa znaczące kontrakty o wartości 750 milionów euro na budowę farm wiatrowych w Wielkiej Brytanii i na Tajwanie.


Jak sugeruje powyższy przykład, w najbliższych latach możemy spodziewać się coraz większej ilości inwestycji w Odnawialne Źródła Energii, finansowanych i tworzonych również przez potentatów dawnego rynku energetycznego związanego z wykorzystaniem paliw kopalnych.


Źródła

PV Magazine _ pv-magazine.com/2020/03/20/fossil-fuel-giants-bet-on-offshore-pv/

Fotografia : Autor Ronan Furuta dla Unsplash

Powrót

WSPARCIE

+48 727 710 027
KONTAKT@Panele-Sloneczne.com

Magazyn we Wrocławiu
Panattoni Park, Rakietowa 37
54-615 Wrocław

Magazyn w Łodzi
Gospodarz 51a
95-030 Rzgów

NEWSLETTER

panele-sloneczne.com panele-sloneczne.com panele-sloneczne.com