0
Twój koszyk jest pusty

Fotowoltaika kluczowym elementem systemu rozproszonej produkcji energii odnawialnej – minister klimatu na II Forum Energetyki Rozproszonej

energia rozproszona fotowoltaika

Energia rozproszona fotowoltaika. Instalacje PV w Polsce mogą osiągnąć pod koniec tego roku łączną moc rzędu 1500 MW – jak oszacował minister klimatu Michał Kurtyka w czasie drugiej edycji Forum Energetyki Rozproszonej, które odbyło się 25 listopada w AGH w Krakowie.

Według szefa resortu obecny dynamiczny rozwój technologiczny i obniżenie kosztów instalacji OZE, głównie fotowoltaicznych, sprzyja dalszemu rozwojowi energetyki rozproszonej w naszym kraju.

Rok temu w grudniu było 200 MW zainstalowanej mocy jeżeli chodzi o panele fotowoltaiczne w Polsce, a na koniec tego roku prawdopodobnie może nawet dobijemy do 1500 MW, a w każdym razie w październiku przekroczyliśmy 1000 MW i jest to bardzo szybko rosnący w tym momencie trend.

Michał Kurtyka, minister klimatu

Duży wpływ na rozwój branży mają także klastry energii oraz spółdzielnie energetyczne, z których już spora część (dokładnie 66 na kilkaset takich struktur klastrowych) posiada nadany przez Ministerstwo Energii status klastra pilotażowego. Minister klimatu zwraca też uwagę na obniżkę cen i wzrastającą dostępność innych rodzajów energetyki rozproszonej, np. związanych z pompami ciepła czy też budownictwem pasywnym. Energia rozproszona fotowoltaika

W nowym modelu rozproszonej produkcji energii ważną rolę odegrają prosumenci, czyli gospodarstwa domowe lub firmy, które na przykład dzięki instalacji fotowoltaicznej produkują energię elektryczną na własne potrzeby, natomiast jej nadwyżkę sprzedają sieci energetycznej. Wsparcie na uruchamianie instalacji umożliwiających działanie modelu prosumenckiego zapewnia “Mój prąd” – rządowy program, przewidujący łączne nakłady w wysokości 1 mld zł dla stworzenia co najmniej 200 tys. takich instalacji. Dofinansowanie dla każdej sięga połowy poniesionych kosztów, maksymalnie 5 tys. zł.

Według Kurtyki obecny rozwój energetyki rozproszonej dąży do polepszenia jakości życia w Polsce i wpłynie pozytywnie na bezpieczeństwo energetyczne kraju. Zwiększeniu ulegnie również ilość innowacji w gospodarce, co pozwoli stworzyć nowe miejsca pracy i dać nowe szanse na rozwój polskim spółkom.


 

Źródła:

energetyka24.com
PAP.pl
treść wystąpienia ministra klimatu na II Forum Energetyki Rozproszonej w Krakowie

Źródło fotografii tytułowej: Karsten Würth (@karsten.wuerth) w serwisie Unsplash

Powrót

WSPARCIE

+48 727 710 027
KONTAKT@Panele-Sloneczne.com

Magazyn we Wrocławiu
Panattoni Park, Rakietowa 37
54-615 Wrocław

Magazyn w Łodzi
Gospodarz 51a
95-030 Rzgów

NEWSLETTER

panele-sloneczne.com panele-sloneczne.com panele-sloneczne.com