0
Twój koszyk jest pusty

Farma fotowoltaiczna – czym jest i jak działa? Czy budowa farmy solarnej się opłaca?

Farma fotowoltaiczna

Rosnąca popularność fotowoltaiki powoduje, że powstaje nie tylko coraz więcej prywatnych instalacji, ale również Farma fotowoltaiczna. Czym one są i w jaki sposób działają? Czy budowa farmy fotowoltaicznej jest opłacalna? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Redakcja Panele-Sloneczne.com
 
 

 

Farma fotowoltaiczna – co to jest i czym różni się od fotowoltaiki w gospodarstwach domowych?

Farma fotowoltaiczna to duża instalacja PV z setkami lub tysiącami ogniw. Panele słoneczne są połączone i produkują dużo zielonej energii. Na przykład największa farma solarna w Europie ma moc 500 MW i jest w Hiszpanii. Farmy fotowoltaiczne różnią się od fotowoltaiki domowej nie tylko mocą, ale też powierzchnią i sprzedażą prądu. Prąd z farmy może być sprzedawany w całości, jeśli farma ma co najmniej 500 kW.

Farma solarna, po co w ogóle się ją zakłada? Odkryj moc zielonej energii!

Farma fotowoltaiczna to inwestycja na dwa sposoby. Można nią zaspokoić zapotrzebowanie na energię dla własnego przedsięwzięcia lub zarabiać na sprzedaży prądu. W Internecie często szuka się informacji o zarobkach z farmy fotowoltaicznej.

Jak założyć farmę fotowoltaiczną?
Odległość od zabudowań, pozwolenia na budowę i odpowiednia koncesja to podstawa

Farma fotowoltaiczna to inwestycja w fotowoltaikę, która cieszy się rosnącym zainteresowaniem w Polsce. Jak ją założyć? Trzeba mieć kapitał i spełnić formalności. Najpierw trzeba wydzierżawić działkę na 29 lat (tyle trwają moduły fotowoltaiczne) i zmieścić na niej panele. Nie ma przepisów o odległości farmy od zabudowań, ale ludzie często o to pytają w Internecie. Potem trzeba uzyskać pozwolenie na budowę i koncesję na sprzedaż prądu.

Wykorzystaj moc Słońca.
Proces budowy farmy fotowoltaicznej w Polsce

Farmy fotowoltaiczne w Polsce cieszą się coraz większym zainteresowaniem inwestorów pragnących zarabiać na produkcji i sprzedaży prądu. W związku z tym warto wiedzieć, że proces budowy farmy fotowoltaicznej składa się z 5 podstawowych etapów, a mianowicie:

  • zawarcia umowy dzierżawy odpowiedniej działki – poza powierzchnią istotne jest w tym przypadku między innymi odpowiednie ukształtowanie terenu, czy dojazd drogą utwardzoną;
  • uzyskania pozytywnej decyzji środowiskowej – jest ona wydawana przez właściwy Urząd Miasta bądź Urząd Gminy;
  • zweryfikowania Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) – określa on, czy w danym miejscu może powstać farma fotowoltaiczna;
  • uzyskania warunków przyłączenia farmy do sieci – sprzedaż wyprodukowanej energii elektrycznej wymaga posiadania koncesji, o którą należy zawnioskować u Operatora Sieci Dystrybucyjnej (OSD);
  • uzyskania pozwolenia na budowę farmy fotowoltaicznej – według opracowanego wcześniej projektu budowlanego.

Farma fotowoltaiczna – koszt i dofinansowania.
Jakimi środkami należy dysponować, aby myśleć o własnej farmie?

Farma fotowoltaiczna koszt to niewątpliwie kwestia, która nurtuje osoby zainteresowane budową własnej farmy solarnej. Ile kosztuje fotowoltaika w wersji dla inwestorów chcących zarabiać na sprzedaży prądu? Otóż, warto mieć świadomość, że koszty budowy farmy fotowoltaicznej są naprawdę wysokie, ponieważ wynoszą one z reguły od 3 do 4 mln złotych w przeliczeniu na 1 MW mocy instalacji. Oczywiście im większa łączna moc farmy fotowoltaicznej tym niższe będą koszty jej budowy w przeliczeniu na 1 MW. Dodatkowo obniżyć można je wnioskując o dofinansowanie do fotowoltaiki, dzięki któremu można zwiększyć rentowność tego typu inwestycji. 

Farma fotowoltaiczna

Farma fotowoltaiczna zysk – ile rzeczywiście można zarobić na inwestycji?

Czy inwestycja w farmę fotowoltaiczną ma sens? Chcąc odpowiedzieć na to pytanie należy policzyć potencjalny zysk, który może ona przynieść. Informacji na ten temat szuka naprawdę wiele osób, czego potwierdzeniem może być popularność wyszukiwania w Internecie haseł: farma fotowoltaiczna 50 kw zysk, farma fotowoltaiczna 1 ha zysk oraz farma fotowoltaiczna 1 mw zyski. Ile zatem w rzeczywistości można zarobić na własnej farmie fotowoltaicznej? Otóż, szacuje się, że dobrze zaprojektowana farma fotowoltaiczna jest w stanie przynieść od 800 do nawet 1000 złotych zysku za wyprodukowanie 1 MWh.

 

W efekcie wytwarzając rocznie tys. MWh można śmiało można liczyć na zysk sięgający nawet miliona złotych. Powoduje to, że przy korzystnych cenach hurtowych prądu oraz odpowiednio zaprojektowanej farmie okres zwrotu z inwestycji może niewiele ponad 5 lat. Oczywiście przy założeniu, że wykorzystane zostaną również odpowiednie dotacje do budowy farmy fotowoltaicznej. Oczywiście uwzględnione w tym przypadku zostały również koszty utrzymania farmy fotowoltaicznej, które można obniżyć dzięki rozwiązaniom takim, jak m.in. kompensacja mocy biernej.  

Sprawdzić mogą Państwo w dzisiejszych fakturach dystrybucyjnych opłaty za energię elektryczną koszty stałe związane z energią bierną indukcyjną oraz energią bierną pojemnościową. Opłaty te możemy dla Państwa w pełni wyeliminować. Służy temu bateria kompensatorów, jest to urządzenie elektrotechniczne pomniejszające koszty stałe za przyrost energii biernej pojemnościowej oraz indukcyjnej. W ramach usługi gotów jesteśmy przyjechać na farmę PV, zorganizować pomiary energetyczne głównego pola zasilania i zaproponować rozwiązanie z rentownością, zwrotem finansowym za urządzenie maksymalnie w kilka miesięcy i wieloletnią gwarancją pracy.

 

Elektrownia fotowoltaiczna – jaka przyszłość czeka produkcję energii z paneli słonecznych?

Farma fotowoltaiczna

Farma fotowoltaiczna to inwestycja z przyszłością. Zielona transformacja jest nieunikniona i korzystna dla ekologii, kosztów i gospodarki. Przykładem jest elektrownia słoneczna w Jaworznie, która zastąpiła węglową . Aby rozwijać farmy fotowoltaiczne, trzeba zmienić prawo, sieć i system energetyczny. Muszą one obsłużyć więcej energii ze słońca.

Podsumowując należy stwierdzić, że budowa farmy fotowoltaicznej to inwestycja, która się opłaca. Oczywiście wiąże się ona z dosyć wysokimi kosztami początkowymi (oraz wydatkami związanymi z utrzymaniem i eksploatacją) jednak zarówno potencjalne zyski, jak i pozytywne perspektywy dla branży powodują, że tego typu inwestycja bardzo szybko może osiągnąć rentowność.

Powrót

WSPARCIE

+48 727 710 027
KONTAKT@Panele-Sloneczne.com

Magazyn we Wrocławiu
Panattoni Park, Rakietowa 37
54-615 Wrocław

Magazyn w Łodzi
Gospodarz 51a
95-030 Rzgów

NEWSLETTER

panele-sloneczne.com panele-sloneczne.com panele-sloneczne.com