0
Twój koszyk jest pusty
PolishEnglishUkrainianGermanCzechSlovakRomanianNorwegianLithuanianHungarianSpanish

Czas na elektromobilność – KE zatwierdza dotacje dla przemysłu baterii, polskie spółki rozwijają transport wodorowy

Czas na elektromobilność

Polski przemysł energetyczny i paliwowy wraz ze wsparciem parlamentu i Komisji Europejskiej w najbliższej przyszłości stawiają na elektromobilność oraz wykorzystanie nowoczesnej technologii napędu wodorowego w transporcie publicznym.

KE zatwierdza pomoc publiczną dla przemysłu baterii

Dzięki zatwierdzonej przez Komisję Europejską pomocy publicznej znaczne wsparcie uzyskać mają producenci baterii dla elektrycznych środków transportu i stacjonarnych magazynów energii.

KE dokonała akceptacji pomocy publicznej dla europejskich inicjatyw. Rozwijających technologie produkcji i recyklingu baterii. Stosowanych szeroko w przemyśle transportu elektrycznego do obsługi pojazdów oraz infrastruktury. Takiej jak stacje ładowania. Instytucja umieściła zatwierdzone programy publicznego dofinansowania na liście tzw. IPCEI (Important Project of Common European Interest).

W projekt zaangażowało się już 17 podmiotów z siedmiu krajów Unii Europejskiej. Które wspólnie chcą rozwijać europejski przemysł bateryjny. Są to: Belgia, Francja, Niemcy, Finlandia, Polska, Włochy i Szwecja. Rządy tych państw zakładają. Że razem na ten cel zostanie przeznaczonych 3,2 mld euro, co może przyczynić się do wygenerowania prywatnych inicjatyw o łącznej wartości 5 mld euro.

Do programu zgłosiły się już takie duże europejskie spółki. Jak m.in. BASF, BMW, Enel, Varta i Fortum. Z Polski związane z produkcją i recyklingiem ogniw oraz baterii firmy Eneris oraz Elemental. W programie weźmie udział również belgijska firma Umicore. Która planuje uruchomienie kolejnej fabryki baterii w Nysie w woj. opolskim.

KE przewiduje wartość rynku baterii na rok 2025 na blisko 250 mld euro rocznie. Co wielkością powinno być porównywalne z gospodarką Danii. Zakładany generowany w Europie popyt na baterie może w tym czasie wynieść 200 GWh. A na całym świecie 600 Gwh.


 

Orlen i Pesa angażują się w dynamiczny rozwój technologii transportu wodorowego

W październiku tego roku spółka Orlen i zarząd GZM podpisały list intencyjny dotyczący rozwoju technologii zeroemisyjnych napędów wodorowych dla pojazdów transportu publicznego.

Chciałbym, aby stacje tankowania wodoru w Polsce powstały jak najszybciej. Najpóźniej budowę rozpoczniemy w 2021 roku. Ponieważ zobowiązaliśmy się wobec Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Że od 2022 roku [mieszkańcy] będą mogli tam jeździć autobusami napędzanymi naszym wodorem.

– Józef Węgrecki, członek zarządu PKN Orlen ds. operacyjnych w wypowiedzi dla PAP

Już obecnie PKN Orlen wytwarza prawie 45 ton bardzo dobrej jakości wodoru na godzinę na potrzeby dwóch stacji ładowania samochodów osobowych w Niemczech. Wkrótce wodór będą mogli zatankować także kierowcy w Czechach. Gdyż w roku 2020 budowę trzech stacji wodorowych w tym kraju rozpocznie spółka Unipetrol, należąca do grupy Orlen.

Wodór to paliwo przyszłości. Dające nowym pokoleniom szansę na życie w czystym środowisku. Jedną z największych zalet instalacji wodorowych jest relatywnie krótki czas tankowania pojazdu. Przekładający się na jego duży zasięg.

Ze względu na ten fakt. Wykorzystanie pojazdów szynowych jako trzonu floty transportu publicznego napędzanej wodorem wydaje się być idealnym rozwiązaniem. Jak informuje zarząd PKN Orlen. Właśnie takie plany poszerzenia rynku zbytu o transport szynowy wprowadza obecnie w życie spółka.

Paliwowe ogniwa wodorowe to bardzo obiecująca technologia w transporcie kolejowym. Współpraca z największym w regionie producentem paliw w tym zakresie daje niepowtarzalną okazję do wdrożenia rozwiązań o dużym stopniu skalowalności. Na początek będą to lokomotywy towarowe z napędem wodorowym. Docelowo będziemy mogli wyprodukować całkowicie bezemisyjny zespół trakcyjny przeznaczony do obsługi ruchu pasażerskiego

– Krzysztof Zdziarski, Wiceprezes Zarządu ds. operacyjnych w Pesa Bydgoszcz

Formalne nawiązanie współpracy przez PKN Orlen i Pesa Bydgoszcz przy rozwoju transportu wodorowego odbyło się 12 grudnia 2019 na organizowanej przez Krajową Agencję Poszanowania Energii konferencji na temat: “Innowacje w obszarze energii w aspekcie zmian klimatycznych i poprawy jakości powietrza”.


 

Źródła

PAP.PL

Portal Energetyka24.com:
https://www.energetyka24.com/ke-otwiera-droge-do-wsparcia-produkcji-baterii-samochodowych-w-ue
https://www.energetyka24.com/orlen-budowa-stacji-tankowania-wodoru-w-polsce-ruszy-najpozniej-w-2021-r
https://www.energetyka24.com/orlen-i-pesa-beda-wspolpracowac-przy-transporcie-wodorowym

Fotografia tytułowa:
“Strasbourg 2019” autorstwa claudia.schillinger na otwartej licencji CC BY-ND 2.0 

zapraszamy do odwiedzenia naszego hurtowni panele-sloneczne.com

Powrót

WSPARCIE

+48 727 710 027
KONTAKT@Panele-Sloneczne.com

Magazyn we Wrocławiu
Panattoni Park, Rakietowa 37
54-615 Wrocław

Magazyn w Łodzi
Gospodarz 51a
95-030 Rzgów

NEWSLETTER

panele-sloneczne.com panele-sloneczne.com panele-sloneczne.com