0
Twój koszyk jest pusty

Koronawirus a transport podzespołów instalacji fotowoltaicznych z Chin

Koronawirus a transport z Chin, Koronawirus a transport podzespołów instalacji fotowoltaicznych z Chin

Koronawirus stał się na początku tego roku realną przeszkodą dla sprawnego działania całej gospodarki światowej. Od końca stycznia epidemia wywiera coraz większy wpływ, także na proces produkcji oraz transportu podzespołów instalacji fotowoltaicznych z Chin.

Jak w warunkach polskich koronawirus wpływa na transport z Chin? Przewiduje się ograniczony dostęp do towarów produkowanych i eksportowanych obecnie. W branży fotowoltaiki chodzi tu zwłaszcza o popularne panele fotowoltaiczne Tier-1 – który może potrwać do połowy maja 2020. Aktualnie możemy jedynie przybliżyć przewidywane terminy; jeszcze nie znamy pewnych dat.

Wpływ koronawirusa na transport z Chin

O pełnym wpływie koronawirusa na objętość dystrybuowanych przez Chiny kontenerów zaświadczą dopiero ogłoszone przez porty liczby przeładunków w pierwszym kwartale 2020 roku. Dane kolekcjonowane w głównych chińskich portach w ramach cotygodniowych raportów na drugą połowę lutego 2020 wykazują zmniejszenie ilości eksportowanego towaru o ponad 20%.

Chińscy brokerzy utrzymują, że gwałtownie spada ilość rezerwacji statków kontenerowych, tankowców i ładunków masowych. Sytuacja ta może przedłużyć się aż do marca 2020.

Duński AP Moller-Maersk A/S zapowiedział w ciągu pierwszych dni tego miesiąca ograniczenie dwóch rejsów na kluczowe szlaki handlowe pomiędzy Azją i Europą. Kilku innych przewoźników, w tym francuski CMA CGM SA i tajwański Evergreen Marine Corp, także odwołało rejsy do Chin.

Ruch kolejowy w mieście Wuhan został wstrzymany całkowicie do końca lutego 2020. Jednak w mieście Xi’an (równy Wuhan wielkością węzeł komunikacyjny Nowego Jedwabnego Szlaku) ruch pociągów towarowych działa normalnie. Nie zmienia to faktu, że towary z prowincji Hubei jest obecnie bardzo trudno przewieźć do innej części Chin. To znacznie wydłuża drogę towaru do Europy.

Wpływ koronawirusa na transport widzimy także na przykładzie dziesiątek amerykańskich, europejskich i azjatyckich linii lotniczych, które zawiesiły loty do Chin kontynentalnych. Tym samym zmniejszyły przepływ towarów takich jak m.in. elektronika, która często przewożona jest w bocznych przestrzeniach samolotów pasażerskich, powodując tym samym skok stawek frachtowych. Niektóre linie lotnicze wstrzymały również loty do Hongkongu, najbardziej ruchliwego międzynarodowego centrum lotniczego cargo.

fragment artykułu z bloga ShipHub.pl

Wpływ epidemii na produkcję

Pojawienie się ognisk zachorowań na koronawirus wpłynęło na zamknięcie wielu zakładów produkcyjnych na terenie Chin. Zakłady w stanie spoczynku nie zwiększają popytu na materiały i surowce.

Wraz z tym zjawiskiem obniżyły się notowania ropy naftowej i miedzi. Popyt na ropę na całym świecie spadł tak bardzo, że w magazynach firm pośredniczących pozostały olbrzymie ilości niesprzedanego towaru. To z kolei powoduje znaczne ograniczenie przestrzeni ich dalszego składowania, a przez to także wzrost cen wynajmu tankowców.

Rząd Chin wydał jednak prawne polecenie, aby w prowincjach poza Wuhan, przywracać systematycznie zakres pracy fabryk i wznawiać procesy produkcyjne. Szybciej otwarte zakłady produkcyjne próbują dzięki temu nadrobić opóźnienia w dostawach.

Praca węzłów logistycznych w Chinach

Obecnie węzeł logistyczny, jakim jest chińskie miasto Wuhan, wciąż pozostaje odcięty od świata. Reszta portów i terminali kontenerowych nadal pracuje, jednak ich praca pozostaje utrudniona. Nadal nie ma oficjalnych ustaleń co do tego, kiedy prace portów zostaną przywrócone do normy.

Dostawy są realizowane tylko przez porty w Szanghaju, Tianjinie i Ningbo. Obowiązujące w Chinach zakazy przemieszania się wpływają na sprawność transportu lądowego. Kierowcy ciężarówek w tym przypadku mogą na przykład zostać poddani trwającej do dwóch tygodni kwarantannie.

Co istotne, linie kontenerowe ustaliły dopłaty na trasach pomiędzy Europą a Azją. Od 1 marca Hapag-Lloyd ustanowił dopłatę w wysokości 325 USD / kontener na wszystkich trasach z Europy Północnej do Azji. Z kolei CMA CGM ogłasza podwyżki opłat od 4 700 USD do 5 700 USD na trasie z Europy (w tym także z Polski) do Azji.

Potrzeba planowania transportu

Ograniczone możliwości przewozu stworzą warunki dla wzrostu konkurencji o miejsca w zamówieniach kontenerowych, wzrostu cen frachtu oraz na wydłużenie czasu transportu.

Zalecamy hurtowniom i dystrybutorom zapoznanie się z opisanymi w specjalistycznych artykułach metodami ograniczenia negatywnych skutków epidemii koronawirusa na transport.

Koronawirus i jego skutki

Źródła

Dane prasowe i cytaty: Bieżącą sytuację szczegółowo opisują wpisy na blogu ShipHub.pl ekspertów ChinskiRaport.pl, którzy od wielu lat pomagają importerom w weryfikacji chińskich kontrahentów.

Fotografia tytułowa: Photo by Arron Choi on Unsplash



Zapraszamy Państwa do skorzystania z aktualnej oferty hurtowni
Koronawirus a transport z Chin
Dostępne moduły PV z krótkim terminem realizacji oraz
w atrakcyjnych cenach bezpośredniego importera !


Powrót

WSPARCIE

+48 727 710 027
KONTAKT@Panele-Sloneczne.com

Magazyn we Wrocławiu
Panattoni Park, Rakietowa 37
54-615 Wrocław

Magazyn w Łodzi
Gospodarz 51a
95-030 Rzgów

NEWSLETTER

panele-sloneczne.com panele-sloneczne.com panele-sloneczne.com