0
Twój koszyk jest pusty

Rząd wprowadza program “Mój Prąd” i zapowiada miliard złotych na fotowoltaikę

mój prąd, Rząd wprowadza program “Mój Prąd” i zapowiada miliard złotych na fotowoltaikę

Niedawno premier Mateusz Morawiecki ogłosił uruchomienie rządowego programu “Mój Prąd”. Na wsparcie fotowoltaiki przewidziano nawet 1 miliard złotych, choć pojedyncza dotacja może osiągnąć maksymalnie 5 tys. złotych. Dotacje mają trafić do przynajmniej 200 tys. podmiotów, natomiast będą stanowić wsparcie dla realizacji inwestycji z własnych środków.

Rządowy program “Mój Prąd” został zaprezentowany podczas konferencji premiera wraz z ministrami środowiska oraz energii. Jako główny cel programu przyjmuje się zwiększenie produkcji energii elektrycznej przy użyciu mikro-źródeł fotowoltaicznych, czyli w ramach indywidualnych instalacji PV, z których każda może osiągać moc pomiędzy 2 a 10 kW.

Na państwowe wsparcie przewidziano 1 miliard złotych. Dofinansowanie dla pojedynczej inwestycji, pochodzące z programu “Mój Prąd” może pokryć do 5 tys. złotych kosztów, jednak równocześnie kwota tego wsparcia może wynieść maksymalnie 50 proc. całościowych kosztów inwestycji.

Istotne wsparcie dla budżetu inwestycji

Ceny paneli fotowoltaicznych (w przeliczeniu na ilość energii, którą wytwarzają) zawierają się w zakresie pomiędzy 4—6 tys. złotych za 1 kW. Naturalnie, pojawiło się sporo pozytywnych komentarzy na temat programu. Według ekspertów może on uczynić atrakcyjniejszymi inwestycje w instalacje PV, które z reguły związane są z wydatkami powyżej 10 tys. złotych. To maksymalny budżet inwestycji, przy której rządowa dotacja pokryje 50 proc. kosztów.

Dla potrzeb tylko trochę większych przedsięwzięć, na przykład budowy instalacji w zakresie mocy 3–5 kW, dofinansowanie z programu “Mój Prąd” pokryje tylko 20 proc. kosztów. Wciąż jednak będzie to wsparcie znaczące, jak twierdzi przedstawiciel rządu.

Taka instalacja kosztuje 15–18 tysięcy złotych, zatem 5 tysięcy to wsparcie bardzo znaczące.

– stwierdził minister Krzysztof Tchórzewski w czasie konferencji prasowej.

Rządowy optymizm

Rząd zakłada, że program spełni pokładane w nim oczekiwania i wpłynie na zwiększenie ilość energii produkowanej przez instalacje fotowoltaiczne w Polsce.

Ministerstwo Energii przytacza jako argument następujące dane: w końcu 2018 roku w kraju działało ponad 54 tys. mikro-instalacji fotowoltaicznych o sumarycznej mocy 343 MW. W pierwszym kwartale obecnego roku odnotowano także rekord, powstało wtedy bowiem 11 tysięcy nowych mikro-instalacji.

W sumie wskazuje to na wzrost ilości mocy produkowanej przez przydomowe instalacje o 87 proc. w stosunku do danych z końca 2017 roku oraz o aż 235 proc. w porównaniu z danymi z końca roku 2016.

Rząd przewiduje, że program “Mój Prąd” znacząco wspomoże dalszy rozwój fotowoltaiki w kraju poprzez udzielenie dofinansowania dla kolejnych 200 tys. instalacji.

Dzięki realizacji programu ‘Mój Prąd’ ilość energii wyprodukowanej ze wszystkich instalacji wyniesie ok. 1 TWh. W ten sposób unikniemy emisji 600–800 tys. ton CO2 do atmosfery rocznie.

– zapewniał minister Henryk Kowalczyk podczas konferencji prasowej.

Szybkość zgłoszeń jest w cenie

Na konferencji prasowej oznajmiono, że na decyzję o przyznaniu środków z programu będzie miała wpływ między innymi kolejność zgłoszeń. Nadzór nad dystrybucją środków znajdzie się w kompetencjach NFOŚiGW, natomiast szczegółowe zasady programu, w tym harmonogram składania wniosków, są wciąż w trakcie opracowywania.

Według informacji z Ministerstwa Energii, program “Mój Prąd” ma objąć przydomowe instalacje o mocy 2–10 kW. Inwestycja nie może być w stanie ukończonym na dzień ogłoszenia konkursu (którego termin wkrótce poznamy), za to w momencie składania wniosku o dofinansowanie musi być ona ukończona.

Nabór wniosków ma trwać aż do momentu wyczerpania środków programu. Należy więc brać pod uwagę, że możemy nie otrzymać dofinansowania z NFOŚiGW. Stanie się tak, jeśli wydana zostanie kwota 1 miliarda złotych ze środków programu, a Rząd nie zdecyduje o przeznaczaniu dalszych środków na “Mój Prąd”.

Dalsza realizacja programu zależy więc w dużym stopniu od zainteresowania jak największej ilości uczestników oraz od dalszej polityki rządu.


Źródła:

Artykuł “Rząd zapowiada 1 mld złotych na fotowoltaikę. Kto i ile zyska na programie “Mój Prąd”?” z bloga SmogLab.pl

Informacja prasowa na temat programu “Mój Prąd” na stronie Ministerstwa Klimatu

Powrót

WSPARCIE

+48 727 710 027
KONTAKT@Panele-Sloneczne.com

Magazyn we Wrocławiu
Panattoni Park, Rakietowa 37
54-615 Wrocław

Magazyn w Łodzi
Gospodarz 51a
95-030 Rzgów

NEWSLETTER

panele-sloneczne.com panele-sloneczne.com panele-sloneczne.com