Początek grudnia w krajowej gospodarce w klimacie OZE

OZE, Początek grudnia w krajowej gospodarce w klimacie OZE

Koniec listopada i początek grudnia roku 2019 zapowiada się jako niezwykle wartościowy okres w procesie rozwoju polskiej branży OZE. Instalacje PV oraz pozostałe Odnawialne Źródła Energii już niebawem będą powszechnie dostępną, dynamicznie rozwijającą się technologią, staną się też tańsze dzięki nowemu systemowi państwowych dotacji i aukcji.

W wyniku potrzeby szeroko zakrojonej transformacji przemysłu energetycznego rząd ustanowił Ministerstwo Klimatu wraz z restrukturyzowanym Ministerstwem Energii. Równolegle powstaje szereg ustaw i projektów administracyjnych, mających wspomóc transformację energetyczną w Polsce w nadchodzących latach.

Nastawiamy się na pozyskiwanie energii w dużej skali przy użyciu m.in. sieci elektrowni i farm fotowoltaicznych oraz klastrów energii rozproszonej, takich jak przydomowe instalacje PV. Dużego znaczenia w produkcji i wydatkowaniu prądu mogą wkrótce nabrać szybko rozwijający się sektor przemysłu elektromobilności oraz prosumencki model wykorzystania energii elektrycznej.

Obserwacja ostatnich doniesień medialnych może nam wiele powiedzieć o tym, jak proces przemian klimatycznych w połączeniu z nowymi planami gospodarczymi rządu realnie wpłyną na rynek dystrybucji i użytkowanie systemów fotowoltaicznych.


 

Nowy skład rządu i podział kompetencji Ministerstwa Energii

Na przestrzeni mijającego miesiąca poznaliśmy nazwiska ministrów, tworzących skład nowego rządu w Polsce. Największe zmiany w strukturze ministerstw wiążą się z tematyką klimatu i ochrony środowiska, w tym wykorzystania OZE w gospodarce krajowej. Likwidacji uległy ministerstwa energii oraz przedsiębiorczości i technologii, utworzone za to zostało odrębne ministerstwo ds. klimatu.

Skład nowego rządu nie obejmie Ministerstwa Energii, które zostało rozwiązane, zaś jego kompetencje podzielono pomiędzy nowe ministerstwa. Część z nich, w tym nadzór nad spółkami energetycznymi Skarbu Państwa, trafi do resortu nazwanego Ministerstwem ds. Nadzoru Właścicielskiego. Na jego czele stanie Jacek Sasin.

Część kompetencji dotychczasowego Ministerstwo Środowiska pozostanie w ministerstwie o tej samej nazwie, a część z nich przejmie nowo powstałe Ministerstwo ds. Klimatu. Na czele nowego resortu stanął Michał Kurtyka. Poruszane w ministerstwie zagadnienia związane są ze zmianami klimatu, programami rozwoju technologii OZE, obniżeniem emisji CO2, NFOŚ, rządowymi programami Mój Prąd i Czyste Powietrze oraz segregacją i wykorzystaniem odpadów.

Szefem nowego Ministerstwa Środowiska został z kolei Michał Woś. Ten resort obejmie teraz pieczę nad zasobami naturalnymi kraju, parkami narodowymi, a także programami związanymi z ochroną środowiska.

Powstało też Ministerstwo Rozwoju, którego szefem została Jadwiga Emilewicz, aż do tej pory kierująca zlikwidowanym MPiT. Nowy departament rządu będzie zajmować się również m.in. sprawami budownictwa i turystyki, które w ciągu ostatnich lat wchodziły w obszar kompetencji różnych ministerstw.


 

Fotowoltaika kluczową technologią w rozwoju gospodarki kraju

Przeczytaj więcej o rosnącej roli fotowoltaiki w gospodarce kraju w naszym poprzednim wpisie:

OZE, Początek grudnia w krajowej gospodarce w klimacie OZE
Fotowoltaika kluczowym elementem systemu rozproszonej produkcji energii odnawialnej – minister klimatu na II Forum Energetyki Rozproszonej


 

Szef rządu i minister klimatu podkreślają rolę elektromobilności w rozwoju rodzimego przemysłu energetycznego

Elektromobilność pozostaje priorytetem rządu, a Polska już jest liderem w wielu jej obszarach – powiedział premier Mateusz Morawiecki 21 listopada podczas „Driving Change Together”, międzynarodowego forum poświęconego zagadnieniom elektromobilności.

Według nowego ministra klimatu Michała Kurtyki, to właśnie dzięki elektromobilności Polska może obecnie wykorzystać wielką szansę na swój gospodarczy wzrost.

Dzięki elektromobilności możemy mieć czyste miasta i czyste powietrze, ale to również szansa na dynamiczny rozwój gospodarczy i to w wielu sektorach. Polska ma duży potencjał jeśli chodzi o budowę i rozwój elektronicznych pojazdów, jak i infrastruktury.

– Michał Kurtyka, Minister ds. Klimatu

Rozwijamy też system ładowania. W przyszłym roku będzie 6 tys. stacji ładowania w całym kraju” – ocenił minister Kurtyka.


 

Plany biznesowej współpracy polsko-duńskiej w sektorze energii wiatrowej offshore

Jest koncepcja budowy podmorskiego przewodu energetycznego i wielkiej farmy wiatrowej zlokalizowanej niedaleko Bornholmu – jak podaje wydanie dziennika “Puls Biznesu” z 25 listopada, taką właśnie wizję prezentuje Polsce spółka Orsted, światowy lider rynku offshore, zapraszając nasz kraj do współpracy gospodarczej.

Jesienią tego roku energetyczna współpraca Polski z Danią wkroczyła w nowy obszar – offshore, czyli pozyskiwania energii z wiatru na morzu. Firma Orsted, w której Dania ma państwowe udziały, została wyselekcjonowana przez PGE do rozmów na temat wspólnej budowy farm wiatrowych na Bałtyku. Duńska spółka ma jeszcze więcej pomysłów, na większą skalę, a Polska jest potrzebna do ich realizacji – jak podaje “PB”.

Mamy wizję budowy koło Bornholmu, na wysokości miejscowości Ronne Banke, morskiej farmy wiatrowej o mocy 1 GW i przyłączenie jej do ewentualnego nowego interkonektora łączącego Polskę z Danią.

– Martin Neubert, szef działu biznesowego offshore w Orsted, dla “Puls Biznesu”

Źródła:

Puls Biznesu nr 226 (2019-11-25)

energetyka24.com/

PAP.pl

premier.gov.pl

Źródło fotografii tytułowej: Karsten Würth (@karsten.wuerth) w serwisie Unsplash

Powrót

WSPARCIE

+48 727 710 027
KONTAKT@Panele-Sloneczne.com

Magazyn we Wrocławiu
Panattoni Park, Rakietowa 37
54-615 Wrocław

Magazyn w Łodzi
Gospodarz 51a
95-030 Rzgów

NEWSLETTER