0
Twój koszyk jest pusty

Fotowoltaika wspomaga gospodarkę krajów Afryki dotkniętych recesją

fotowoltaika, Fotowoltaika wspomaga gospodarkę krajów Afryki dotkniętych recesją

Niemiecka spółka Redavia będzie oferować swoje systemy elektrowni słonecznych za darmo przez sześć miesięcy. Chcą pomóc przedsiębiorstwom i społecznościom w Kenii i Ghanie poradzić sobie z uderzeniem w przychody, spowodowanym ostatnią pandemią.

W całej Afryce, podobnie jak w innych miejscach na świecie, również zostały nałożone blokady w celu spowolnienia rozprzestrzeniania się epidemii Covid-19. Ciekawym skutkiem ubocznym tych rozporządzeń jest fakt, że mogą one przyspieszyć na kontynencie adopcję energii słonecznej zamiast paliw kopalnych. Nigeria już ogłosiła plany przejścia na odnawialną energię słoneczną, aby poradzić sobie z potencjalnym kryzysem energetycznym spowodowanym przez pandemię.


Sytuacja energetyczna w Afryce

W Afryce, której problemem jest już niejednolity stan sieci elektrycznej, równoległe uderzenia spadającego zapotrzebowania na energię spowodowane blokadami w związku z koronawirusem oraz niedawną “wojną ekonomiczną” między Rosją a Arabią Saudyjską spowodowaną ceną ropy naftowej. Łącznie stanowią realne zagrożenie dla przyszłości przemysłu naftowego i gazowego.

To częściowo tłumaczy, dlaczego Nigeryjska Agencja Elektryfikacji Obszarów Wiejskich (REA) niedawno przedstawiła środki reagowania na pandemię z wykorzystaniem energii słonecznej. W tym “dostawę w sytuacji zagrożenia” domowych systemów solarnych i rozwiązań mini-sieci słonecznych dla ośrodków zdrowia. REA stwierdziło, że współpracuje z Afrykańskim Bankiem Rozwoju i Bankiem Światowym w celu przyspieszenia wprowadzenia w życie dotacji. Dotacje obejmują dostawców domowych systemów solarnych i deweloperów mini-sieci fotowoltaicznych w ramach Nigeryjskiego Projektu Elektryfikacji (NEP).


Rozwiązanie na kryzys – płatność z dołu

Zgodnie z danymi organizacji, REA bierze pod uwagę duży wpływ niezakłóconego dostępu do energii elektrycznej, szczególnie w tym trudnym czasie. Przedstawiciele REA dodają, że organizacja naciska również na bank centralny Nigerii. Po to aby włączył także dostawców energii rozproszonej oraz spółki posiadające dostęp do własnych źródeł energii w swój schemat interwencji.

Redavia – niemiecki dystrybutor energii słonecznej – w tym tygodniu ogłosił plany dostarczenia swoich farm PV firmom w Ghanie i Kenii. Za darmo przez sześć miesięcy, zanim zaoferuje opcję podpisania dla nich umowy najmu. Monachijska spółka podkreśla w swoich materiałach prasowych, w jak dużym stopniu epidemia Covid-19 zakłóciła działalność afrykańskich firm, wprowadzając omawiany program dzierżawy Covid-19 Resilience Lease.


Przedsiębiorstwa zapisane do programu

Mankoadze Fisheries Ltd, w Tema w Ghanie, to jedno z pierwszych przedsiębiorstw, które zgłosiły się do tego programu. Dołączył do niego Royal Senchi Hotel and Resort w Akosombo, zlokalizowany również w Ghanie. Redavia działa także w Tanzanii.

Według Redavii, nagłe duże straty w przychodach spowodowały, że obniżenie kosztów mediów stało się obecnie najwyższym priorytetem dla krajów afrykańskich. Ożywienie w branży fotowoltaicznej nastąpiło, gdy Leoncio Amada Nze – nowo mianowany prezes wykonawczy Wspólnoty Gospodarczej Państw Afryki Środkowej (ECCAS) w sieci biznesowej Afrykańskiej Izby Energii (AEC) – mówił o skutkach, jakie miała wojna cenowa ropy naftowej dla zależnej od paliw kopalnych Gwinei Równikowej.

Stoimy w obliczu bezprecedensowego kryzysu z katastrofalnymi i nieprzewidywalnymi konsekwencjami dla przemysłu naftowego, w połączeniu z historycznym spadkiem cen ropy naftowej na rynkach międzynarodowych do poziomów obserwowanych jak dotąd tylko podczas wojny w Zatoce Perskiej.

– Leoncio Amada Nze w konferencji prasowej

Prezes ECCAS zwraca też uwagę na fakt, że rządy narodów centralnej Afryki rezygnują z pobierania opłat, aby pomóc spółkom naftowym i gazowym poradzić sobie w czasie kryzysu.


Źródła

PV Magazine _ pv-magazine.com/2020/04/15/pv-relief-for-sub-saharan-africa-amid-covid-19-pandemic/

Fotografia _ iStock

Powrót

WSPARCIE

+48 727 710 027
KONTAKT@Panele-Sloneczne.com

Magazyn we Wrocławiu
Panattoni Park, Rakietowa 37
54-615 Wrocław

Magazyn w Łodzi
Gospodarz 51a
95-030 Rzgów

NEWSLETTER