0
Twój koszyk jest pusty

Fotowoltaika wspomaga gospodarkę krajów Afryki dotkniętych recesją

fotowoltaika

Fotowoltaika. Niemiecka spółka Redavia będzie oferować swoje systemy elektrowni słonecznych za darmo przez sześć miesięcy. Chcą pomóc przedsiębiorstwom i społecznościom w Kenii i Ghanie poradzić sobie z uderzeniem w przychody, spowodowanym ostatnią pandemią.

W całej Afryce, podobnie jak w innych miejscach na świecie, również zostały nałożone blokady w celu spowolnienia rozprzestrzeniania się epidemii Covid-19. Ciekawym skutkiem ubocznym tych rozporządzeń jest fakt, że mogą one przyspieszyć na kontynencie adopcję energii słonecznej-fotowoltaika, zamiast paliw kopalnych. Nigeria już ogłosiła plany przejścia na odnawialną energię słoneczną, aby poradzić sobie z potencjalnym kryzysem energetycznym spowodowanym przez pandemię.


Sytuacja energetyczna w Afryce

W Afryce, której problemem jest już niejednolity stan sieci elektrycznej, równoległe uderzenia spadającego zapotrzebowania na energię spowodowane blokadami w związku z koronawirusem oraz niedawną “wojną ekonomiczną” między Rosją a Arabią Saudyjską spowodowaną ceną ropy naftowej. Łącznie stanowią realne zagrożenie dla przyszłości przemysłu naftowego i gazowego.

To częściowo tłumaczy, dlaczego Nigeryjska Agencja Elektryfikacji Obszarów Wiejskich (REA) niedawno przedstawiła środki reagowania na pandemię z wykorzystaniem energii słonecznej,fotowoltaika. W tym “dostawę w sytuacji zagrożenia” domowych systemów solarnych i rozwiązań mini-sieci słonecznych dla ośrodków zdrowia. REA stwierdziło, że współpracuje z Afrykańskim Bankiem Rozwoju i Bankiem Światowym w celu przyspieszenia wprowadzenia w życie dotacji. Dotacje obejmują dostawców domowych systemów solarnych i deweloperów mini-sieci fotowoltaicznych w ramach Nigeryjskiego Projektu Elektryfikacji (NEP).


Rozwiązanie na kryzys – płatność z dołu

Zgodnie z danymi organizacji, REA bierze pod uwagę duży wpływ niezakłóconego dostępu do energii elektrycznej, szczególnie w tym trudnym czasie. Przedstawiciele REA dodają, że organizacja naciska również na bank centralny Nigerii. Po to aby włączył także dostawców energii rozproszonej oraz spółki posiadające dostęp do własnych źródeł energii w swój schemat interwencji.

Redavia – niemiecki dystrybutor energii słonecznej – w tym tygodniu ogłosił plany dostarczenia swoich farm PV firmom w Ghanie i Kenii. Za darmo przez sześć miesięcy, zanim zaoferuje opcję podpisania dla nich umowy najmu. Monachijska spółka podkreśla w swoich materiałach prasowych, w jak dużym stopniu epidemia Covid-19 zakłóciła działalność afrykańskich firm, wprowadzając omawiany program dzierżawy Covid-19 Resilience Lease.


Przedsiębiorstwa zapisane do programu

Mankoadze Fisheries Ltd, w Tema w Ghanie, to jedno z pierwszych przedsiębiorstw, które zgłosiły się do tego programu. Dołączył do niego Royal Senchi Hotel and Resort w Akosombo, zlokalizowany również w Ghanie. Redavia działa także w Tanzanii.

Według Redavii, nagłe duże straty w przychodach spowodowały, że obniżenie kosztów mediów stało się obecnie najwyższym priorytetem dla krajów afrykańskich. Ożywienie w branży fotowoltaicznej nastąpiło, gdy Leoncio Amada Nze – nowo mianowany prezes wykonawczy Wspólnoty Gospodarczej Państw Afryki Środkowej (ECCAS) w sieci biznesowej Afrykańskiej Izby Energii (AEC) – mówił o skutkach, jakie miała wojna cenowa ropy naftowej dla zależnej od paliw kopalnych Gwinei Równikowej.

Stoimy w obliczu bezprecedensowego kryzysu z katastrofalnymi i nieprzewidywalnymi konsekwencjami dla przemysłu naftowego, w połączeniu z historycznym spadkiem cen ropy naftowej na rynkach międzynarodowych do poziomów obserwowanych jak dotąd tylko podczas wojny w Zatoce Perskiej.

– Leoncio Amada Nze w konferencji prasowej

Prezes ECCAS zwraca też uwagę na fakt, że rządy narodów centralnej Afryki rezygnują z pobierania opłat, aby pomóc spółkom naftowym i gazowym poradzić sobie w czasie kryzysu.


Źródła

PV Magazine _ pv-magazine.com/2020/04/15/pv-relief-for-sub-saharan-africa-amid-covid-19-pandemic/

Fotografia _ iStock

Powrót

WSPARCIE

+48 727 710 027
KONTAKT@Panele-Sloneczne.com

Magazyn we Wrocławiu
Panattoni Park, Rakietowa 37
54-615 Wrocław

Magazyn w Łodzi
Gospodarz 51a
95-030 Rzgów

NEWSLETTER

panele-sloneczne.com panele-sloneczne.com panele-sloneczne.com