0
Twój koszyk jest pusty

Trina Solar Innowacyjne panele słoneczne 500 W PERC już na rynku

panele, Trina Solar Innowacyjne panele słoneczne 500 W PERC już na rynku

Trina Solar, jeden z największych na świecie producentów PV, wprowadza na rynek swoje najnowsze innowacyjne panele słoneczne : dwuwarstwowy panel „Duomax V Twin” (bifacial) i moduł z serii „Tallmax V” (z powłoką backsheet). Oparte na technologii dużych wafli krzemowych i monokrystalicznym ogniwie PERC 210 mm x 210 mm, nowe panele zapewniają wysoki poziom mocy wyjściowej przekraczający 500 Wp oraz wydajność do 21%.

Równocześnie Trina, podkreślając swoją zasłużoną pozycję jako jednego z liderów grupy “Solarne Moduły – Super Liga” (SMSL), zrealizował produkcję ogniw z pasywną emiterową spodnią warstwą (PERC) dla paneli bifacial. Sprawność ich osiągnęła rekordowe 23,39%. Ten rezultat jest uznawany za niezwykle znaczący. Uzyskany przy wykorzystaniu konwencjonalnego sprzętu produkcyjnego do modułów przeznaczonych do zastosowań C&I (komercyjnych i przemysłowych). Warto również podkreślić, że firma Trina utrzymuje swoją niekwestionowaną dominację w branży fotowoltaicznej poprzez ciągłe innowacje i doskonałość technologiczną.


Trina Solar 500 W Mono PERC jako rozwiązanie dla przemysłowych instalacji PV

Nowe panele słoneczne, oparte o duże ogniwa PERC o większej mocy wyjściowej przekraczającej 500 Wp, mają stać się rozwiązaniem wielkoskalowego problemu branży instalacji przemysłowych PV.

Przyjęte jako branżowy standard ogniwa polikrystaliczne i monokrystaliczne 156 mm x 156 mm typu P stają się przestarzałe coraz szybciej. Przemysł fotowoltaiczny szybko dokonuje szeroko zakrojonego przejścia na panele zawierające wiele większych rozmiarów płytek. Do bezpiecznego osiągnięcia maksymalnej wydajności panele te wymagają ogniw półciętych lub wielo-ciętych z technologią wielu szyn zbiorczych (MBB). Także zestawiania i łączenia warstwami różnych technologii w celu ograniczenia wpływu rezystancji w warstwach, a równocześnie zapewnienia wysokiej wydajności ogniwa i panelu.

Rozwiązaniem problemu starzenia się technologii jest wprowadzenie nowych, innowacyjnych modułów o znacznie wyższej efektywności i mocy. Nowoczesne panele fotowoltaiczne tylko zwiększą ogólną sprawność systemów. Także przyczynią się do zwiększenia wydajności energetycznej, co jest kluczowe dla zrównoważonej i efektywnej produkcji energii elektrycznej. Wdrożenie tych zaawansowanych technologii stanowi krok w kierunku bardziej nowoczesnego i zrównoważonego sektora fotowoltaicznego.


Jakość potwierdzona wynikami badań laboratoryjnych

Trina Solar przedstawiła wstępne szacunki z wielkoskalowych naziemnych elektrowni w chińskiej prowincji Heilongjiang. Wyniki ukazują, że w porównaniu z konwencjonalnymi dwufazowymi modułami o mocy 410 W, model Duomax V 500 W może obniżyć koszt utrzymania równowagi systemowej (BOS) o 6 do 8%. Pozwoli to na obniżenie kosztu energii zależnego od źrodła (LCOE) o 3 do 4%.

Praca nowych paneli jest wspierana przez technologię produkcji wielozłączowych szyn. Łączy ona zaawansowane trzy-stopniowe, nieinwazyjne technologie cięcia i kondensację ogniw w dużej gęstości. To dodatkowo zmniejsza utratę odporności i znacznie poprawia działanie modułów w obecności mikroszczelin. Dodatkow przeciwdziała wystąpieniu gorących punktów, przy maksymalnym wykorzystaniu dostępnej przestrzeni każdego panelu.

Gdyby tradycyjną konstrukcję półciętego ogniwa zastosowano do stworzenia ultra-dużych płytek krzemowych 210 mm, wysoka zdolność produkcyjna modułów mogłaby wywołać problemy systemowe lub spowodować uszkodzenie modułu z powodu przekroczenia obsługiwanych wartości prądu stałego. Konstrukcja nowych paneli Trina Solar może zapewnia, że prąd wyjściowy, napięcie w obwodzie będą zgodne z obowiązującymi specyfikacjami bezpieczeństwa technicznego. Taki proces produkcji ma zapewnić również bezproblemowe łączenie nowej technologii z istniejącym standardowym układem instalacji fotowoltaicznych.


Specyfikacja nowych paneli Trina 500 W PERC

Dwa nowe modele prezentowane przez Trina Solar to panel DuoMax V Twin Bifacial z podwójnym szkleniem oraz panel z serii TallMax V (z warstwą spodnią backsheet). Obydwa modele można bezproblemowo połączyć z istniejącymi projektami systemów fotowoltaicznych głównego nurtu, w tym z obecnie dostępnymi modułami śledzącymi (tracker).

Dwuwarstwowy panel DuoMax V przeszedł pomyślnie testy IEC TUV Rheinland dla modułu fotowoltaicznego.  Uzyskał certyfikaty standardów wydajności paneli IEC 61215 oraz IEC 61730. Na każdy dwuwarstwowy panel DuoMax V składa się 150 ogniw PERC 210×210 mm wykonanych w technologii 1/3 cięcia (układ 3 x 5 x 10). Jego wymiary to 2187 mm x 1102 mm x 35 mm, a waga tego modułu to 31,1 kg.

Tallmax V również stanowi konfigurację 150 ogniw 210 mm (1/3 cięcia: 3 x 5 x 10). Wymiary każdego modułu PV w przypadku tego modelu wynoszą 2176 mm x 1098 mm x 35 mm, a jego waga to 26,3 kg.


Trina Solar wiedzie prym na rynku w segmencie paneli z dużymi ogniwami i mocą wyjściową ponad 500 W. Obok Trina kolejnym wiodącym producentem tego typu urządzeń staje się chiński gigant Risen. Jego panele słoneczne 500 W opisywaliśmy w poprzednim wpisie na naszym Blogu :

https://u329689.stronazen.pl/innowacje-i-technologia/nowa-generacja-paneli-500w-zmieni-rynek-fotowoltaiki/


Panele słoneczne Trina – dostępność na rynku

Trina Solar formalnie rozpocznie przyjmowanie zamówień na modele DuoMax V i TallMax V w drugim kwartale 2020 roku. Ich produkcja ma osiągnąć masową skalę w trzecim kwartale. Łączna moc produkcyjna wprowadzonych na rynek paneli ma wynieść około 5,5 GW do końca roku.

Producent potwierdza też, że na początku kwietnia wysłał już pierwszą partię modułów 500 W serii Verte. Produkcję firma uruchomiła pod koniec lutego tego roku. Panele o mocy wyjściowej 500 W zostaną dostarczone do dewelopera, który tworzy projekt farmy solarnej o mocy 10 MW na Sri Lance. Producent nie ujawnił nazwy wykonawcy tego projektu ani warunków finansowych umowy dostawy.

Oddział Trina z Jiangsu ogłosił rozpoczęcie komercyjnej produkcji serii modułów PV w połowie marca. Oficjalne oświadczenie firmy stwierdza, że dzięki ogniwom 210 mm moduły serii Vertex łączą zaawansowane trzystopniowe, nieinwazyjne technologie cięcia i kondensację ogniw w dużej gęstości. Jest to dokładnie ten sam proces, co zastosowany w omawianych powyżej najnowszych dwóch modelach.

Wiceprezes Trina Solar, Yin Rongfang, powiedział:

Nasi klienci na całym świecie wykazują duże zainteresowanie modułami serii Vertex o mocy ponad 500 W, które nadają się nie tylko dla instalacji solarnych na skalę przemysłową, ale również do projektów komercyjnych i przemysłowych [C&I] szukających sposobów na zwiększenie ich poziomu wydajności.


Trina jako lider w produkcji ogniw PERC o rekordowej sprawności do zastosowań C&I

Trina Solar na początku marca ponownie potwierdziła swoją wiodącą rolę w grupie znanej w branży jako „Solarne Moduły – Super Liga” (SMSL). Spółka wyprodukowała ogniwo ze spodnią pasywacją (PERC) dla modułów typu bifacial. Sprawność wyniosła rekordowe 23,39% przy użyciu konwencjonalnego sprzętu produkcyjnego dla zastosowań przemysłowych. Ma ono powierzchnię 252 cm2 i stosuje układ 9BB z dziewięcioma szynami zbiorczymi.

Ogniwo zostało skalibrowane w laboratoriach ISFH CalTeC, wyprodukowane w laboratorium State Key Laboratory (SKL) Trina Solar oddział Badań Naukowo-Technologicznych Fotowoltaiki (PVST). Przy tworzeniu ogniwa zastosowane zostały urządzenia produkcyjne typowe dla standardowych linii przemysłowych.

Dr Zhiqiang Feng, wiceprezes Trina Solar i dyrektor SKL, oświadczył :

Postępy w produkcji ogniw PERC są nadal bardzo szybkie w całym przemyśle fotowoltaicznym (…) i z przyjemnością ogłaszamy, że nasz zespół R&D jest w czołówce.

Dr Yang Yang, dyrektor grupy badawczej skupionej na ogniwach PERC w SKL, dodał, że celem Trina Solar jest opracowanie procesów, które można przenieść do przyszłej masowej produkcji. Dlatego spółka postanowiła wyprodukować nowe maksymalnie wydajne komórki PERC wyłącznie na sprzęcie będącym częścią standardowych linii produkcyjnych. Użyte zostały na przykład takie procesy jak metalizacja przy pomocy standardowych drukarek sitowych.

Eksperci Trina Solar zauważyli, że ​​jedyną różnicą w stosunku do produkowanej obecnie masowo wersji ogniwa było inne osadzenie powłoki antyrefleksyjnej. Została ona przeprojektowana w celu poprawy właściwości pochłaniania światła. Z zastosowaniem kalibracji w otoczeniu powietrza, takiej jaka ma miejsce w przypadku ogniwa zamkniętego w konstrukcji modułu PV.


Panele słoneczne Trina Solar w naszej ofercie

Zainteresowanych pozyskaniem wysokiej jakości modułów PV Trina Solar zapraszamy do sprawdzenia naszej oferty wysokiej jakości paneli PV tego producenta :


Źródła

PV Tech _
pv-tech.org/products/trina-solar-offering-210mm-large-area-mono-perc-panels-with-500wp-performan
pv-tech.org/news/trina-solar-hits-23.39-efficiency-for-industrial-perc-cell

PV Magazine _
pv-magazine.com/2020/03/31/trina-announces-its-first-shipment-of-500-w-modules/

Trina Solar – Blog _
trinasolar.com/us/resources/blog/what’s-outlook-solar-energy-2020-and-beyond

Fotografia : Trina Solar

Powrót

WSPARCIE

+48 727 710 027
KONTAKT@Panele-Sloneczne.com

Magazyn we Wrocławiu
Panattoni Park, Rakietowa 37
54-615 Wrocław

Magazyn w Łodzi
Gospodarz 51a
95-030 Rzgów

NEWSLETTER

panele-sloneczne.com panele-sloneczne.com panele-sloneczne.com